Polsko odmítlo vydat Polanského do USA. Porušilo by tím prý jeho lidská práva

Krakovský soud odmítl vydat slavného režiséra Romana Polanského do Spojených států, kde ho úřady stíhají kvůli 40 let starému případu znásilnění nezletilé dívky. Rozsudek je zatím nepravomocný, prokuratura se proti němu může odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Roman Polanski při procházce Krakovem | Zdroj: Reuters

Verdikt oznámil soudce Dariusz Mazur s tím, že vydání by poškodilo lidská práva 82letého filmaře.

Do Polska přijel Polanski natáčet film o Dreyfusově aféře. Američané zažádali o jeho vydání poté, co ho viděli na záběrech z otevírání židovského muzea ve Varšavě.

Režisér je v Kalifornii za pohlavní styk s nezletilou dívkou stíhán od roku 1977. V roce 2009 ho kvůli tomu ve Švýcarsku zatkla policie a následně strávil několik měsíců ve vězení a v domácím vězení.

Švýcarské úřady, stejně jako teď polské, ale nakonec rozhodly, že Polanského do Spojených států nevydají. V Polsku byl režisér pobytu ve vězení ušetřen.

Rozhodnutí ministra spravedlnosti

Rozsudek je zatím nepravomocný. „I kdyby soud vyšší instance rozhodl o vydání, stejně bude mít konečné slovo ministr spravedlnosti. Bude záležet i na tom, kdo jím bude,“ upozornil zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Vít Pohanka.

Polanski měl pohlavní styk s tehdy 13letou Samanthou Geimerovou. Režisér se s ní následně dohodl, vyrovnal a žena žádala, aby stíhání proti němu bylo přerušeno.

Pohlavní styk s nezletilou dívkou je ale v Kalifornii považován za znásilnění a je to nepromlčitelný zločin.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme