Polsko odmítlo výtky Evropské komise. Soudní reforma je údajně v pořádku

Polsko v pondělí odmítlo výhrady Evropské komise, která koncem července dala Varšavě měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu do souladu s unijním právem. Reforma je údajně v souladu s evropskými standardy i očekáváním společnosti a pochyby Bruselu jsou neopodstatněné, uvádí se podle komuniké ministerstva zahraničí v odpovědi polské vlády na doporučení EK.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans na tiskové konferenci v Bruselu 26. července | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Evropské komise 26. července pohrozila Polsku zahájením procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska, jak o tom informoval místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans. Komise je nad postupem polské vlády a strany Právo a spravedlnost vůči polskému soudnictví velmi znepokojena delší dobu. Dvě předchozí doporučení komise ale k žádné změně ve Varšavě nevedly.

Přestože prezident Andrzej Duda minulý měsíc vetoval dva kontroverzní zákony – o nejvyšším soudu a o soudcovské radě – ohrožení právního státu podle Evropské komise nadále trvá. Kroky polských úřadů podle komise zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi.

Evropská komise vyzvala Polsko k zastavení reforem soudnictví. Mohou zlikvidovat nezávislost justice

Číst článek

Varšava poskytla vyčerpávající vysvětlení k pochybám EK a doufá, že dialog s komisí bude napříště veden věcně a bez politických aspektů, uvedlo ministerstvo zahraničí.

„Spoléhám na to, že nám komise přestane posílat doporučení, kritizovat a vytýkat,“ prohlásil v rozhlasovém rozhovoru šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski. Doporučil místopředsedovi komise Timmermansovi, aby přestal kritizovat Polsko na tiskových konferencích, přestal považovat sledování Polska za své osobní poslání a přestal jezdit do Polska na politické demonstrace.

Termín, do kdy měla Varšava odpovědět na doporučení z Bruselu, uplynul v sobotu. Ale ministerstvo usoudilo, že postačí odpovědět v pondělí, když sobota je volným dnem, poznamenal list Gazeta Wyborcza. Připomněl také, že ministr Waszczykowski až dosud tvrdil, že Evropská komise nemá kompetenci hodnotit polský právní systém.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme