Za odposlechy, které zlomily vaz Občanské platformě, stála konkurenční PiS. Naznačil to jejich původce

Polský podnikatel Marek Falenta, který byl v Polsku odsouzen za odposlechy rozhovorů politiků s podnikateli, naznačil, že aféra mohla být iniciována z vysokých míst nyní vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Informoval o tom v pondělí list Rzeczpospolita, podle něhož to Falenta uvedl v dopise zaslaném prezidentovi Andrzeji Dudovi se žádostí o milost.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński | Zdroj: Reuters

Zveřejnění nahrávek v roce 2014 vyvolalo v Polsku politický skandál a následující rok přispělo k volební porážce tehdy vládní strany Občanská platforma (PO).

Případ vzbudil podezření, zda nešlo o snahu Moskvy ovlivnit volby vzhledem k tomu, že 43letý multimilionář Falenta dovážel z Ruska uhlí a dlužil velké peníze ruské společnosti blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Polská opozice by předčila vládnoucí konzervativce, říká průzkum

Číst článek

Falenta byl odsouzen už v prosinci 2016 ke dvěma a půl roku vězení, jeho právníci ale podali několik neúspěšných odvolání a poté i dovolání k nejvyššímu soudu. Letos v lednu varšavský soud zamítl podnikateli odklad trestu ze zdravotních důvodů. Falenta před trestem utekl do Španělska, které ho však minulý týden v pátek vydalo Polsku.

Duda už zamítl dvě žádosti Falenty o milost. Zmíněný dopis s třetí žádostí podnikatele je podle listu Rzeczpospolita datován 12. dubna a kancelář prezidenta ho předala obvodnímu soudu ve Varšavě. Soud by ho měl nyní postoupit prokuratuře, aby tvrzení autora prověřila.

Falenta v dopise tvrdí, že ho k zorganizování odposlechů přesvědčoval Stanislaw Kostrzewski, poradce předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského, který to údajně akceptoval.

Záznamy byly pořizovány od července 2013 do června 2014 v několika varšavských restauracích. Týkaly se tehdejších ministrů vnitra Bartlomieje Sienkiewicze a zahraničí Radoslawa Sikorského a tehdejšího šéfa centrální banky Marka Belky.

Aféra odhalila zákulisní intriky některých politiků z Občanské platformy (PO) a na některých nahrávkách se také přední činitelé strany vulgárně vyjadřovali o své konkurenci i světových politicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme