Polské úřady odstraní čtyři pomníky oslavující Rudou armádu. ‚Dávno už tu neměly stát,‘ říká historik

Z veřejného prostranství na čtyřech místech v Polsku během čtvrtka zmizí pomníky vztyčené po druhé světové válce na počest Rudé armády. Podle portálu gazeta.pl o tom informoval Institut národní paměti (IPN), který v Polsku vyšetřuje zločiny nacistické a komunistické diktatury. Místní samosprávy návrh podpořily. Ruská ambasáda ve Varšavě proti podobným akcím již dříve protestovala.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník vojáků Sovětské armády v Krakově

Pomník vojáků Sovětské armády v Krakově | Foto: Artur Widak | Zdroj: Reuters

„Stále se snažíme o to, aby ve všech obcích všechny tyto pomníky byly odstraněny, nicméně uznávám, že je to silně zpožděné a že ty pomníky v polském veřejném prostoru dávno už stát neměly,“ řekl ředitel IPN Karol Nawrocki.

Dodal, že je důležité Polákům v malých vesničkách, kde se o pomníky stará už několikátá generace, připomínat, že vojáci Rudé armády po porážce nacistického Německa do Polska nepřinesli osvobození, ale novou nesvobodu.

Varšava změní název stezky u ruské ambasády. Má upozornit na formy agrese, kterých se Rusko dopustilo

Číst článek

Místní samosprávy podle Nawrockého návrh IPN odstranit pomníky na počest Rudé armády přijaly dobře, zejména kvůli tomu, že ústav by chtěl postavit místo nich památníky nové, věnované lidem, které považuje za skutečné hrdiny.

Pomníky se ve čtvrtek budou odstraňovat na dvou místech v Opolském vojvodství, v jedné vsi v Západopomořanském vojvodství a v jedné ve Svatokřížském vojvodství. Podle IPN takových památníků stojí na různých místech Polska okolo třiceti.

Proti odstraňování pomníků Rudé armádě v minulosti protestovala ruská ambasáda ve Varšavě. Moskva to považuje za znevážení památky padlých sovětských vojáků, kteří Polsko osvobozovali od nacismu. Nicméně v Polsku, stejně jako v dalších zemích střední a východní Evropy, se Sověti po roce 1945 přičinili o nastolení komunistické diktatury.

Sovětský svaz se také v roce 1939 podílel na rozbití předválečného polského státu, když krátce po začátku německého útoku zemi napadl z východu a obsadil část jejího území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme