Polsko odtajní dokumenty bývalé Varšavské smlouvy

Materiály mimo jiné obsahují dosud neznámá fakta o okupaci Československa v roce 1968. Rozhodnutí o odtajnění dokumentů vojenského paktu bývalých socialistických zemí podepsal nový ministr obrany Radoslaw Sikorski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Společnost má právo na informace o své minulosti," zdůvodnil odtajnění archivů Varšavské smlouvy Radoslaw Sikorski.

Archivy obsahují celkem 1700 archivních jednotek, mimo jiné kompletní dokumentaci o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, listinu o tajném statutu smlouvy, protokoly z jednání politického i vojenského výboru, materiály o výjimečném stavu v Polsku a plány vojenských operací v případě konfliktu se Severoatlantickou aliancí. Některé části archivu ale zůstanou tajné nebo důvěrné.

"V několika málo případech, kdy se materiály týkají objektů a zařízení důležitých pro obranu našeho státu, určím stupeň jejich utajení osobně," upřesnil polský ministr obrany.

Polsko podle něj není vázáno dohodou z roku 1991, která bývalým členům Varšavské smlouvy odtajnění archivů zakazovala. Polsko tuto dohodu neratifikovalo.

Všechny archivní dokumenty bude nejprve zkoumat zvláštní skupina expertů.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme