Polsko ohlásilo první případ ptačí chřipky

Ptačí chřipka už se objevila ve všech státech sousedících s Českou republikou - v neděli ohlásilo výskyt nemoci Polsko. Labutě nakažené virem H5 našli na břehu Visly v Toruni na severu země. Přítomnost nebezpečné modifikace - viru H5N1 - ale musí potvrdit britská laboratoř. Krizový štáb už kolem místa výskytu zřídil tříkilometrovou bezpečnostní zónu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka dorazila do Polska

Ptačí chřipka dorazila do Polska | Zdroj: ČTK

Podle unijních pravidel budou vzorky převezeny do referenční laboratoře nedaleko Londýna. "Musím zdůraznit, že tento případ vyžaduje další testy. Jejich cílem je přesné určení viru. Teprve tyto testy s definitivní platností potvrdí nebo vyvrátí, zda virus ohrožuje lidské zdraví. Výsledky testů budeme znát v polovině příštího týdne," upřesnil polský ministr zdravotnictví.

Výskyt ptačí chřipky v Polsku byl jen otázkou času, shodují se ornitologové. Okamžitě poté, co státní veterinární institut v Pulavách potvrdil podezření, začaly pracovat krizové mechanismy.

"Určili jsme místa, kde instalujeme koberce s desinfekčním roztokem, vyznačili jsme hranice takzvaného pásma nula s omezeným přístupem v okruhu tří kilometrů od místa nálezu nakažených labutí, a pásma zostřeného dohledu v okruhu deseti kilometrů," informoval primátor dvousettisícové Toruně Michal Zaleski.

Veterináři, ornitologové i politici uklidňují veřejnost: pokud budou lidé dodržovat základní pravidla hygieny, není důvod k obavám. "Je to nemoc, která je více hospodářským než zdravotním problémem. Pokud se přítomnost viru prokáže, jsme připraveni tuto situaci zvládnout," prohlásil premiér Kazimierz Marcinkiewicz.

"Já si dnes k jídlu dám určitě kuře, abych potvrdil, že to není nebezpečné," nechal se slyšet ministr zemědělství Krzysztof Jurgiel.

Pokud se nemoc prokáže u drůbeže a bude nutné chovy zlikvidovat, vláda chovatelům pomůže - na odškodnění vyčlenila z rozpočtu více než miliardu korun.

V Evropě je to už několikátý případ za několik posledních dnů. V sobotu ptačí chřipku potvrdili v německé spolkové zemi Dolní Sasko a v západorakouském Vorarlbersku. U našich jižních sousedů už nebezpečnému viru podlehlo 27 ptáků, v Německu až 140.

Česku se nemoc zatím vyhýbá

V Česku se zatím virus ptačí chřipky neobjevil. Úřady ale i přesto zavádějí preventivní opatření: zákaz trhů a výstav exotického ptactva a zákaz chovu drůbeže venku. Veterináři současně zkoumají vzorky uhynulých ptáků a provádějí monitoring živých zvířat v chovech.

Vyšší riziko výskytu ptačí chřipky existuje v Česku podle odborníků v oblastech kolem Pardubic, Strakonic a Znojma. Ve zmíněných oblastech jsou totiž největší hejna vodních ptáků a drůbeže. Případná epidemie by však výrazně nepostihla jen drůbežárny a zpracovatele, ale také výrobce a dodavatele krmiv. Někteří chovatelé už teď nezakládají líhně. Obávají se také poklesu poptávky a cen masa. Preventivní opatření zavádějí i chovatelé exotického ptactva a zoologické zahrady.

Bezpečnostní rada státu tento týden zvýšila o osm procent počet lidí, kteří by dostali antivirotika. Příští rok by tak měla být proti ptačí chřipce chráněna pětina populace, což je dobrý standard v zemích Evropské unie.

Antivirotika by se rizikovým skupinám podávala v případě vypuknutí pandemie - v prvních třech až čtyřech měsících, než by se podařilo vyrobit pandemickou vakcínu. Tou by pak bylo očkováno asi 60 procent občanů. Přednostně by ji dostaly profese, které musejí zajistit chod státu, například zdravotníci a energetici.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme