Polští podnikatelé se bouří proti epidemickým opatřením. Navzdory omezením otevírají i skiareály

V Polsku už týden trvá tzv. vzpoura podnikatelů v cestovním ruchu. Mnozí z nich navzdory trvajícím opatřením živelně otevírají své podniky, provozovny a zařízení – jako například lyžařské vleky. Kromě nespokojenosti s restrikcemi za tím stojí i strach, aby letošní rok vůbec přežili. Úřady jsou zatím shovívavé, provozovatelé se tak přísnějších postihů neobávají.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšavané najdou nejbližší lyžařské centrum přibližně 150 kilometrů jižně od polské metropole, proti proudu řeky Visly. Navzdory restrikcím se tam nyní lyžuje. Návštěvníci areálů však i nadále musí dbát na hygienické předpisy, především na nošení roušek a dodržování rozestupů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Provozovatelé polských skiareálů se bouří proti opatřením. Poslechněte si reportáž Martina Dorazína

Lyžařů zatím není tolik, aby byl s dodržováním opatření výraznější problém. Hodně lidí používá při lyžování kukly, vzdálenost pak dodržují minimálně délkou lyží.

V polských skiareálech mohli sjezdovky využívat pouze členové lyžařských svazů. Poté, co se jejich provozovatelé přidali k iniciativě Otevíráme, se ale rozhodli otevřít pro všechny.

„Dodržujeme veškerá hygienická pravidla, na svahu nehrozí tak velké nebezpečí nákazy, protože lidé při jízdě přirozeně udržují bezpečnou vzdálenost a při čekání stojí za sebou, lyže je samy oddělují. Vláda zřejmě chce všechny lidi zavřít doma, ale to není zdravé – a ta opatření jsou nelogická,“ uvedl pro Radiožurnál provozovatel vleku, který si nepřál být jmenován. Areál neotevřel z furiantství, ale protože jinak by ekonomicky tuto zimu nepřežil.

Slovinsko otevřelo většinu lyžařských středisek. Lidé mohou na sjezdovku s negativním testem a rouškou

Číst článek

„S lyžařskými vleky je to těžké, zvláště tady u nás. Zimní období je tak krátké, že teď musíme alespoň něco vydělat. Za chvíli tu máme jaro a ztráty už nedoženeme. Většinu nákladů přeneseme do další sezony a nikdo nám s tím nepomůže. Taková je situace,“ vysvětluje podnikatel.

Přístup úřadů

Parkoviště areálů se plní i během večerního lyžování. Na parkovištích se také často objevují i policisté, kteří se po obkroužení parkoviště vrací zpět do města. Úřady jsou k provozovatelům zatím shovívavé.

„Měli jsme tu návštěvu z hygienické kontroly i policie. Proběhla ve velmi příjemné atmosféře. Neměli žádné připomínky, protože viděli, že všechna hygienická pravidla přísně respektujeme. Jídlo a nápoje prodáváme jenom z okénka a všude jsme rozmístili flakony s dezinfekcí rukou. Hosti dodržují bezpečné vzdálenosti, nevidím tady sebemenší problém. Jinde to je horší,“ říká provozovatel vleku a sjezdovky. Pokut se zatím neobává – domnívá se, že postupuje zákonně.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme