Polsko opět navrhuje pozemní plynovod z Ruska do západní Evropy

Polsko znovu navrhuje vybudování plynovodu Jantar - z Ruska přes pobaltské země do západní Evropy. Tento projekt je podle polské vlády daleko levnější než ekologicky i politicky sporný plynovod Nord Stream, který má ruský plyn přivést po dně Baltského moře přímo do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Plynovod Nord Stream připraví Polsko o poplatky za tranzit plynu a zvýší jeho závislost na výkyvech nálad v Moskvě. Ministr hospodářství Waldemar Pawlak proto porovnal efektivitu plynovodu Nord Stream s jeho pozemní alternativou, kterou navrhuje Polsko.

"Přeprava plynu severním plynovodem bude dvakrát až třikrát dražší než po zemi. Plynovod Jantar má i další výhodu - může využít velkých zásobníků plynu vybudovaných v Lotyšsku. Tyto zásobníky jsou schopny eliminovat nejrůznější potíže," připomněl vicepremiér Pawlak. Dodávky strategických surovin budou určitě jedním z důležitých témat zítřejší návštěvy premiéra Donalda Tuska v moskevském Kremlu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme