Polsko oplakává milovaného papeže

Polsko se dnes ponořilo do smutku. Od rána lidé truchlí a modlí se za svého milovaného rodáka, papeže Jana Pavla II. Věřící se už od rána shromažďovali v kostelech i na otevřených prostranstvích, kde kněží celebrovali mše za Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polský arcibiskup Szczepan Wesoly slouží mši za papeže | Zdroj: ČTK

Kostely jsou přeplněny, lidé se do nich mnohdy už nemohou vejít a postávají na ulicích. Na Náměstí Pilsudského v centru Varšavy začala bohoslužba o třetí hodině odpolední. Obrovské prostranství zaplnilo na 50.000 Poláků.

Před tím - v pravé poledne - když se městem nesl zvuk sirén, se věřící drželi za ruce a podobně jako na mnoha jiných místech v Polsku vytvořili dlouhý živý řetěz. Červeno-bílé státní prapory na úřadech a dalších budovách v celé zemi byly na výraz vyhlášeného národního smutku staženy do půli žerdi.

Zvláště pohnutá atmosféra dnes panovala ve Wadowicích, nevelkém městě na jihu Polska, kde se Karol Wojtyla před 84 lety narodil. Několik tisíc věřících se přišlo pomodlit do wadowické baziliky Obětování Nejsvětější Panny Marie. Právě zde byl Karol Wojtyla pokřtěn.

Veřejnoprávní i soukromé stanice totiž změnily programy. Zábavné a hudební kanály přerušily vysílání úplně. Ostatní stanice kromě ceremoniálů a bohoslužeb přinášejí dokumenty o Janu Pavlu II. Vysílají také vyjádření představitelů církve a polských osobností.

"Věřil jsem v sílu modlitby, věřil jsem, že budeme vyslyšeni. Vůle nebe však byla jiná a s ní se nyní musíme vyrovnat," uvedl například bývalý polský prezident a vůdce legendárního odborového hnutí Solidarita Lech Walesa.

Všichni se nyní zamýšlejí nad tím, jaké bude Polsko po odchodu Jana Pavla II a shodují se v tom, že je to velká zkouška i výzva pro polskou katolickou církev i celou společnost. Se smrtí Svatého otce ztrácí mnoho lidí pevný orientační bod ve svém životě.

To se týká zvláště mladých, kteří nezažili jiného pontifika než Jana Pavla II. "Na jedné straně bude od nás s časem odcházet, na straně druhé tady s námi zůstanou výsledky jeho celoživotní práce, které teprve budeme postupně objevovat," domnívá se kněz Wieslaw Nieweglowski.

Podobný názor vyslovil i kněz Mieczyslav Maliński, papežův přítel od roku 1940. "Zůstává s námi skrze své dílo, které je gigantické. On změnil svět, a to není fráze, ale pravda," říká jeden z nejbližších souputníků Jana Pavla II.

Národní smutek v Polsku potrvá oficiálně do papežova pohřbu, který se očekává ve čtvrtek. Poláci ale pro svého milovaného rodáka budou truchlit určitě déle.

Martin Dorazín, Martin Hromádka, Otýlie Tobolová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme