Polsko oslabilo ambice EK na další snižování emisí skleníkových plynů
Evropská unie si zatím nestanoví dlouhodobější závazky na snižování emisí oxidu uhličitého. Snahy Evropské komise o prosazení mylníků na roky 2030 až 2050 vetovalo Polsko. Jeho ekonomika je totiž velmi závislá na elektřině z uhelných elektráren. Na schůzce ministrů životního prostředí sedmadvacítky v Bruselu polský postoj podpořilo také Česko.
Proti závaznému přijetí cílů ke snižování emisí CO2 například v roce 2050 až o 80 procent se stavěly všechny země Visegradské skupiny. Byly ale ochotné přijmout je jen jako orientační cíle.
„Nikdo z nás nedokáže odhadnout, co se bude s ekonomikou dít v roce 2030, 2040 nebo 2050. Právě obráceně belo pro Českou republiku nepřijatelné, aby tady byly přijaty tvrdé závazky a tvrdá data,“ řekl po jednání ministr Tomáš Chalupa.
Polsko se ale bálo i toho a smetlo dílo dánské komisařky pro klimatické změny Connie Hedegaardové pod stůl. Má totiž strach, že i nezávazné plány by mohla Komise využít k vypracování návrhů směrnic, které by po jejich schválení mohly povinnosti členským státům uložit.
Náklady na splnění takových závazků by mohly výrazně snížit schopnost polskému i našemu průmyslu konkurovat zbytku světa.