Polsko otevřelo další kus dálnice

S velkou slávou se u polské Poznaně otevíral nový úsek dálnice, která má v budoucnu spojit hlavní město Varšavu s německou hranicí. Zahájení provozu na nejnovější polské dopravní tepně bylo obohaceno o netradiční umělecký výstup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice

Auto za autem, kamion za kamionem. Pokud se v mezi řidiči Polsku mluví o "drodze meczenstwa" tedy "cestě utrpení", pak je řeč o silnici číslo 2 z Varšavy do Poznaně. Mohu potvrdit, že jet 310 kilometrů 6 hodin po dvouproudové silnici plné nákladních aut je opravdu k zešílení.

Teď už by alespoň třetina cesty měla být mnohem příjemnější. Až dosud byl na celé trase otevřen jen malý kus budoucí dálnice A2 v délce 47 kilometrů. Vedl od jednoho nepříliš významného města k druhému. Teď k němu přibyl další 37kilometrový úsek, který spojí ono okresní město Konin s veletržní metropolí Polska - Poznaní.

Otevření dálnice se účastnili premiér i ministr infrastruktury, který co půl roku Polákům předkládá vize budoucí dálniční sítě a vymýšlí způsoby, jak na ně z kapes daňových poplatníků vytáhnout peníze. "Jsem rád, že se nám daří zrychlit výstavbu dálnic," řekl po přestřižení pásky ministr infrastruktury Marek Pol.

Opravdu je to pokrok. Oproti loňsku, kdy se v Polsku postavilo všeho všudy 12 kilometrů dálnice, dnes měří všechny po Polsku roztroušené dálniční úseky 450 km. Netvoří síť, jsou pro řidiče jen příjemným zpestřením cesty, které ale záhy končí.

I 37 kilometrů dálnice je důvod k oslavě. Stavaři dokonce na otevření nového úseku secvičili pro vládní suitu taneční číslo v bagrech na hudbu v rytmu techna, jakési synchronizované ježdění bagrů.

Nová dálnice určitě nezpříjemní cestování všem řidičům, kteří po trase číslo 2 směřují do Německa. Za průjezd 85 kilometrů dálnice totiž musejí zaplatit osobní vozy 20 zlotých a kamiony 74 zlotých - tedy v přepočtu 140 a 500 korun. Mnozí si proto jízdu po dálnici raději rozmyslí.

Projet si 85 kilometrů po pěkné dálnici je sice v polských podmínkách pohádka, ale chybí jí happy end. Z jednoho konce dálnice v Poznani je to k začátku německé dálniční sítě ještě 180 kilometrů a z druhého konce do Varšavy ještě 200.

Markéta Kaclová, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme