Polsko vybírá nový parlament. Ve Varšavě už odvolili lídři obou favorizovaných stran Kaczyński a Tusk

V Polsku mohou lidé od rána volit v parlamentních volbách. Ačkoliv je favoritem vládní strana Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského, není ale jasné, jestli se jí i tentorkát podaří po volbách složit vládní koalici. Tu by mohla sestavit opoziční Občanská koalice Donalda Tuska. Oba lídři favorizovaných stran už své hlasy do volebních uren odevzdali. Zájem o volby je – podle reportérů Radiožurnálu přímo na místě – vysoký.

Aktualizujeme Varšava (Aktualizováno: 16:34 15. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svůj hlas vhodil po třetí hodině odpoledne do volební urny i předseda vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Už v poledne odvolil i lídr opoziční Občanské koalice Donald Tusk

Svůj hlas vhodil po třetí hodině odpoledne do volební urny i předseda vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Už v poledne odvolil i lídr opoziční Občanské koalice Donald Tusk | Foto: Petr David Josek / AP | Zdroj: ČTK

Na 31 tisíc volebních místností se v sedm hodin ráno otevřelo po celém Polsku kvůli volbám do parlamentu. Podle zpravodajů Radiožurnálu přímo z Varšavy je na první pohled vidět, že je zájem o ně vysoký. K dispozici jsou první čísla o volební účasti zhruba z poledne, kdy podle úřadů odvolilo téměř 23 % oprávněných voličů.

Po čtvrté hodině odboledne odvolil ve varšavské Żoliborzi předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński. Právě jeho konzervativní strana je favoritem voleb a podle průzkumů by v nich mohla zvítězit. Jestli se jí i letos podaří sestavit vládní koalici, ale jasné není.

Vládu by totiž mohla naopak složit opoziční Občanská koalice Donalda Tuska, který ji vytvořil společně s menšími stranami. Tusk odvolil už v poledne v části Varšavy Ursynów. Jak popsal ve vysílání z místa reportér Radiožurnálu, čekaly na něj desítky lidí, kteří při příchodu politika skandovaly jeho jméno.

Tusk je proevropský politik, kterého současná vládní strana Právo a spravedlnost obviňuje z posluhování Německu a Bruselu. On naopak poukazuje na hrozící odchod Polska z Evropské unie a připomíná třeba i to, že země nemá přístup k některým dotacím z evropských fondů kvůli Unií kritizované reformy justice, kterou strana Právo a spravedlnost v Polsku provedla.

Opoziční strany zároveň vyzývají občany k bojkotu vyhlášeného referenda, které je podle nich pouze strašením voličů. A otázky, které jsou v něm pokládány, jsou návodné.

Ukradené lístky

Hlasovací místnosti zůstanou otevřené do 21 hodin, sčítání hlasů pak potrvá pravděpodobně až do pondělního odpoledne. Klíčový bude postup volebních komisí v zahraničí, kde musí hlasy sečíst do 24 hodin, jinak budou neplatné. Přitom právě v zahraničí je letos zájem o volby mezi Poláky enormní a oproti minulým volbám se zdvojnásobil.

O volby je letos v Polsku velký zájem | Zdroj: ČTK

Volby se obešly zatím bez závažnějších komplikací, i když o prvních incidentech už polské úřady informovaly. Například v obci Sokůlka v Podleském vojvodství sebral muž hlasovací lístky a vynesl je ven z volební místnosti. Záhy ho však zadržela policie.

Ve městě Starogard Gdański pak zeměřel před volební místností šestašedesátiletý muž.

Drobné, provozní problémy pak hlásili od rána reportéři Radiožurnálu z dalších míst. Například v Lehnici nefungoval v jedné z volebních místností elektrický proud. Jiný případ zase popisuje předseda Národní volební komise Sylwester Marciniak.

„Ve Slupsku jedna volební komise dostala špatné seznamy voličů, nacházeli se na něm voliči jiných obvodů. Komise dostala nové seznamy, už správné,“ vysvětlil předseda komise.

Více než půl milionu hlasů

Mimo území Polska plánuje letos odvolit přes 600 tisíc Poláků, což je dosavadní rekord. Ministerstvo pro ně otevřelo 417 volebních okrsků.

Jeden okrsek ale oproti předchozím volbám nakonec přeci jen chybí. Polsko se totiž rozhodlo zrušit kvůli bezpečnosti okrsek v Izraeli, odkud zatím evakuovalo přes 750 svých občanů. Jde o reakci na situaci v souvislosti s připravovanou pozemní vojenskou operací Izraele v Pásmu Gazy.

Mezi prvními, kdo už své hlasy do volebních uren odevzdal, jsou polští občané žijící v Severní a Jižní Americe. Tam začaly volby kvůli časovému posunu už v sobotu odpoledne našeho času.

Jen ve Spojených státech Amerických se k volbám přihlásilo na 48 tisíc voličů, volit mohou na celkem 52 místech. V New Yorku pro ně otevřeli 17 volebních místností. Velký zájem o volby hlásilo také Chicago. Naopak žádná volební místnost se neotevřela letos ani na Aljačce, ani na Havaji.

Kateřina Havlíková, Jakub Lucký, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme