V Polsku zůstane podle odhadů u vlády Kaczyńského Právo a spravedlnost. Nejspíš bude mít v Sejmu většinu

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost v nedělních parlamentních volbách zatím získává 45,8 procenta hlasů. Uvedla to v pondělí ráno státní volební komise po sečtení hlasů z více 72 procent volebních obvodů. Potvrzují se tak odhady výsledků, které byly zveřejněné v neděli večer hned po uzavření volebních místností a které ukázaly, že národně-konzervativní formace bude zřejmě moci samostatně vládnout i další čtyři roky.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 9:27 14. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Práva a spravedlnosti (PiS) Jarosław Kaczyński (v popředí) a premiér Mateusz Marowiecki po zveřejnění odhadů výsledků parlamentních voleb v Polsku | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Podle dílčích výsledků má největší opoziční uskupení, proevropská Občanská koalice, 25,5 procenta hlasů. Na třetím místě skončilo uskupení Levice s 11,9 procenta hlasů. S ní se po pěti letech vrací do Sejmu, dolní komory parlamentu, Svaz demokratické levice.

Do Sejmu se dále dostali lidovci (PSL) ve spojenectví s protisystémovým hnutím Kukiz´15, které podpořilo devět procenta voličů a pravicová, euroskeptická Konfederace s 6,7 procenta hlasů.

Polsko čeká poslední den kampaně před volbami do Sejmu. Kaczyński v ní kritizuje Evropskou unii

Číst článek

Zůstává nejasné, zda Právo a spravedlnost (PiS), anebo opozice získala více křesel v senátu, horní komoře parlamentu, poznamenala agentura Reuters. Podle dílčích výsledků v volbách do Senátu PiS získala 46,19 procenta hlasů, Občanská koalice 33,25 procenta a PSL 5,31 procenta.

„Dokázali jsme vyhrát i přes tu silnou frontu proti nám,“ řekl předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński svým spolustraníkům ve volebním štábu. Ti nadšeně tleskali a volali „Jaroslaw, Jaroslaw!“ a „Děkujeme, děkujeme“.

Proti PiS podle jejího předsedy stála „totální opozice“. Kaczyński, který platí za nejmocnějšího polského politika, upozornil, že „před námi jsou další čtyři roky těžké práce, protože Polsko se musí dále měnit k lepšímu... musíme být dále důvěryhodní a dodržovat slovo.“

Šéf Občanské platformy Grzegorz Schetyna konstatoval, že opozice vedla s Právem a spravedlností nerovný boj. Schetyna očekává, že výsledky voleb do Senátu budou lepší.

Do Sejmu se po pěti letech vrací Svaz demokratické levice, který kandidoval v rámci uskupení Levice. Jeho součástí je i strana Jaro, v jejímž čele stojí Robert Biedroń, první politik, jenž se v silně katolickém Polsku otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci.

Dlouhé fronty v zahraničí

Z nedělních voleb vzejde nové rozložení sil ve 460členném Sejmu a stočlenném Senátu. Volili i Poláci v zahraničí – například ve Velké Británii, kam se v posledních letech přestěhovaly statisíce obyvatel největší středoevropské země, se k volbám zaregistrovalo skoro 97 900 lidí, což je rekordní počet. 

Nejen v Británii, ale třeba v nizozemském Haagu nebo v Římě museli čekat v dlouhých frontách.

Nedělní hlasování provázeli jen drobné incidenty, kdy například v obci Lowcza na východě Polska v budově, kde se mělo hlasovat, explodoval kotel a bylo třeba na poslední chvíli najít jiný prostor pro volební místnost.

O premiérské křeslo zájem nemám, říká Kaczyński. Právo a spravedlnost ale chce vést i nadále

Číst článek

Dvě členky volebních komisí byly opilé, a byly odvolány. Ve varšavské čtvrti Wola jistému voliči spadl na hlavu státní znak, vážnější zranění ale neutrpěl.

Nejsilnější opoziční uskupení, proevropská Občanská koalice, před volbami slibovalo, že v případě, kdy se dostane k moci, obnoví v Polsku principy demokratického státu, které podle ní Právo a spravedlnost porušuje. Tvrdí, že sociální programy zavedené Právem a spravedlností nezruší.

Předešlá vláda

Po nedělních volbách získalo Právo a spravedlnost silný mandát k tomu, aby pokračovalo v reformách zahájených v uplynulém volebním období. Právo a spravedlnost během minulé vlády zavedla přídavky na děti, letos seniorům vyplatila třinácté důchody a slibuje, že stejně tomu bude i v budoucnu. Za její vlády se snížil věk odchodu do důchodu.

Během posledních čtyř let se vláda ve Varšavě dostala do sporu s Bruselem kvůli sporným změnám v justici, jež podle kritiků ohrožují její nezávislost, nebo kvůli kácení stromů v Bělověžském pralese. Její spojenci ovládli klíčové státní instituce a veřejnoprávní média jdou podle kritiků na ruku Práva a spravedlnosti.

#PILNE | Sondażowe wyniki wyborów: PiS wygrywa wybory parlamentarne.

Dowiedz się więcej: tvn24.pl/wybory-parlame…

W TVN24 i tvn24.pl trwa wieczór wyborczy. ZOBACZ >>>

21:06 – 13. 10. 2019

20 8

miz, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme