Právo a spravedlnost má podle oficiálních výsledků většinu v Sejmu. V polském Senátu o ni ale přišlo

V nedělních parlamentních volbách zvítězila v Sejmu ziskem 43,59 procenta hlasů konzervativní koalice vedená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Po sečtení všech hlasů to oznámila státní volební komise. Druhá skončila liberální Občanská koalice, kterou podpořilo 27,4 procenta hlasujících voličů. PiS tedy bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky, strana ale ztratila většinu v Senátu.

Varšava (Aktualizováno: 22:29 14. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Občanské koalice Grzegorz Schetyna a Malgorzata Kidawa-Blonska z Občanské platformy | Foto: Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

Voleb se podle komise zúčastnilo 61,74 procenta registrovaných voličů, a účast byla nejvyšší za posledních 30 let.

Do Sejmu, dolní komory parlamentu, se po čtyřech letech vrací Svaz demokratické levice (SLD), který kandidoval v rámci uskupení Levice. Ta získala 12,56 procenta hlasů. V Sejmu dále zasednou poslanci spojenectví rolnické Polské lidové strany (PSL) s protisystémovým hnutím Kukiz '15, které podpořilo 8,55 procenta voličů, a pravicová euroskeptická Konfederace se ziskem 6,81 procenta hlasů.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów.

18:45 – 14. 10. 2019

3 16

Strana PiS podle státní volební komise získala v Sejmu 235 ze 460 poslaneckých křesel, Občanská koalice 134, Levice 49, PSL/Kukiz 30 a Konfederace 11. Jednoho poslance bude mít v dolní komoře německá menšina.

V Polsku zůstane podle odhadů u vlády Kaczyńského Právo a spravedlnost. Nejspíš bude mít v Sejmu většinu

Číst článek

Stejně dobře si ale Právo a spravedlnost nevedla ve volbách do Senátu, kde po sečtení všech hlasů obsadí jen 48 ze 100 křesel. Počítat může ještě s hlasem jedné nezávislé kandidátky, kterou vládnoucí strana podporovala. Opozice naproti tomu má 51 mandátů - Občanská koalice 43, PSL/Kukiz tři, Levice dva a tři další nezávislí kandidáti.

Senát může doplňovat zákony přijaté Sejmem, může protahovat jejich přijetí a blokovat změny ústavy.

Šéf PiS Jaroslaw Kaczyński podle agentury PAP v pondělí večer řekl, že jeho strana je velice spokojená s výsledkem, který jí v Sejmu přinesl vládní většinu. K méně úspěšnému výsledku v senátních volbách poznamenal, že PiS bere na vědomí, že schvalování zákonů bude zdlouhavější, nicméně v horní komoře podle něj „bude prostor pro kompromis a spolupráci“.

Agentura AP napsala, že podle hodnocení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) polské parlamentní volby byly dobře zorganizované. Nicméně byly poznamenány „zjevným straněním medií a netolerantní rétorikou“ politiků.

Odpuštěné hříchy

Polsko čeká poslední den kampaně před volbami do Sejmu. Kaczyński v ní kritizuje Evropskou unii

Číst článek

Ve Varšavě nejvíce hlasů získala uchazečka Občanské koalice (KO) o premiérský post Malgorzata Kidawová-Blońská, která vedla kandidátní listinu své strany v hlavním městě. Nechala za sebou šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který platí za nejmocnějšího politika v Polsku. Naopak šéf KO Grzegorz Schetyna ve Vratislavi získal mnohem méně hlasů než tamní kandidátka PiS.

Voliči „odpustili hříchy“ bývalému předsedovi Sejmu za PiS Markovi Kuchcińskému, který z funkce před několika týdny odstoupil kvůli využívání vládních letadel k soukromým účelům. Ve svém volebním obvodu v Podkarpatském vojvodství na jihovýchodě Polska ale navzdory aféře získal nejvyšší počet hlasů.

Vláda PiS během uplynulých čtyř let, kdy se ekonomice dařilo, zavedla štědré sociální programy, jako jsou třinácté důchody pro seniory nebo přídavky ve výši 500 zlotých na dítě, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu.

Reforma justice i odpor k migraci

Kvůli některým svým krokům, třeba kvůli reformě justice nebo rozsáhlému kácení v chráněném Bělověžském pralese, se dostala do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie. Ovládla klíčové instituce v zemi, včetně veřejnoprávních médií.

Polský politik zachránil z hořícího auta dvouletého chlapce. ‚Neznáte toho pána?‘ ptali se pak hasiči

Číst článek

V pondělí se na internetu objevila fotografie z nedělního večera z volebního štábu PiS, na které jsou čelní představitelé vládnoucího uskupení včetně šéfa Kaczyńského a generální ředitel Polské televize Jacek Kurski.

Za vlády PiS se zhoršily vztahy s Německem, po němž Varšava žádá odškodnění za škody napáchané nacisty za druhé světové války, i s Izraelem. Současná vládní garnitura má dobré vztahy s prezidentem USA Donaldem Trumpem, který před několika dny zrušil víza pro cesty Poláků do Spojených států.

USA se chystají rovněž posílit svoji vojenskou přítomnost v největší středoevropské zemi. S Českem polskou vládu v posledních letech spojuje zejména odpor proti přijímání migrantů z muslimských zemí nebo proti zpřísňování závazků v boji s klimatickými změnami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme