Polský ombudsman chce zrušit úpravu volebního zákona. Zjednodušuje zneplatnění hlasů

Pokud polské volební obvody v zahraničí nezveřejní výsledky hlasování do 24 hodin, budou hlasy zneplatněny. Počítá s tím úprava volebního zákona. Polský ombudsman žádá obě komory parlamentu, aby se časovým omezením zabývaly a zrušily jej. Volební účast v zahraničí v blížících se říjnových volbách totiž bude zřejmě rekordní, což by zbrzdilo proces sčítání hlasů.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle průzkumů bude volební souboj kandidátů těsný.

V posledních polských prezidentských volbách volila většina Poláků v zahraničí opozičního kandidáta | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Po uzavření volebních místností mají volební komise 24 hodin na sečtení hlasů a zveřejnění výsledků. Pokud to nestihnou, nebudou mít v daném obvodu odevzdané hlasy žádný vliv na výsledek voleb. A netýká se to pouze volebních místností v zahraničí, ale i volebních místností zřízených na námořních plavidlech.

‚Vážné poškození maďarského zemědělství.‘ Po Varšavě zakázala dovoz ukrajinského obilí i Budapešť

Číst článek

Polské námořnictvo totiž čítá přes 14 000 lidí a má přes 80 plavidel. Samozřejmě se nebudou v době voleb plavit všechna, ale námořníkům na těch aktivně sloužících musí být umožněno hlasovat. Zrovna oni totiž nemůžou hlasovat korespondenčně.

Podle polského ombudsmana Marcina Wiąceka ale volební zákon podmiňuje platnost a účinnost volebních hlasů okolnostmi, které volič ale nemůže ovlivnit. Ve videu, které zveřejnil spolu se svou písemnou výzvou, řekl, že takovými okolnostmi může být třeba nevýkonná státní správa.

Wiącek také dodal, že polská ústava nerozlišuje mezi hlasy odevzdanými na domácí půdě nebo v zahraničí, takže všechny hlasy mají stejnou váhu.

Rekordní účast

Lidí, kteří hlasují v zahraničí, přitom není nijak málo. V prezidentských volbách v roce 2020 jich takto hlasovalo bezmála půl milionu. Ombudsman navíc varoval, že účast v říjnových parlamentních volbách může být rekordní.

Šéfa opozice Donalda Tuska vyšetřuje polské státní zastupitelství. Měl překročit pravomoci

Číst článek

Právě nápor na některé volební místnosti ale může vést k průtahům se sčítáním. Například ve Velké Británii, kde žije velká polská menšina, se k posledním prezidentským volbám registrovalo přes 130 000 voličů. Zřízeno pro ně bylo 11 volebních okrsků.

Výtky ombudsmana ale souvisí i s tím, že podle novely zákona bude muset předseda volební komise ukázat každý odevzdaný hlas každému členovi komise. Tím se doba sčítání ještě prodlouží. Za hodinu tak bude možné sečíst třeba jen tisíc hlasů.

Poláci v zahraničí se většinou přiklánějí k volbě opozice, čehož si je současná vládní pravicová koalice vědoma. Podle některých kritiků se vláda snaží tyto hlasy oslabit. Volební hlasy ze zahraničí se totiž přičítají k hlasům ve Varšavě a představují skoro čtvrtinu tamních odevzdaných hlasů, tedy asi 23 procent.

Současná vláda už před říjnovými volbami navrhla a provedla několik úprav volebního zákona. Zvýšila například počet volebních místností na venkově, kde má větší podporu, a zavedla i povinnost zajistit dopravu ze špatně dostupných oblastí k volebním místnostem.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme