Polská opozice by předčila vládnoucí konzervativce, říká průzkum

Sjednocenou polskou opozici po dlouhé době podporuje více voličů než vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost. Vyplývá to z průzkumu publikovaného v pátek polskými médii, podle něhož má koalice liberálních stran Občanská platforma a Moderní náskok tří procentních bodů. Experti pokles popularity strany Právo a spravedlnost spojují s několika veřejností negativně vnímanými kroky.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Opoziční koalice by podle průzkumu společnosti Kantar Public získala 32 procent voličů, což je pětiprocentní nárůst proti podobné březnové anketě. Strana Právo a spravedlnost (PiS) naopak pět procent ztratila a v současnosti ji podporuje 29 procent voličů.

Média připomínají, že dvojice opozičních stran sice vytvořila koalici při nedávných volbách do zastupitelstev některých měst, avšak není jisté, zda totéž učiní i v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok.

'Hlas lidu, hlas boží!' Kaczyński sníží politikům platy, chce tak odvrátit propad preferencí

Číst článek

Vládnoucí strana zažívá v posledních měsících postupný pokles popularity z více než čtyřiceti procent, které jí různé průzkumy přisuzovaly ještě začátkem roku. Podle analytiků k tomu mohly přispět spory s USA a Izraelem kvůli kontroverznímu zákonu o vině za holokaust či snaha zpřísnit již tak velmi konzervativní protipotratový zákon.

Popularitě PiS nepomohlo ani odhalení faktu, že bývalá premiérka Beata Szydlová vyplatila sobě a svým ministrům „za tvrdou práci“ zvláštní prémie převyšující deset měsíčních platů. Strana se situaci snažila zachránit prohlášením, že členové vlády věnují tyto peníze na charitu.

Polsko anulovalo původní vyšetřovací zprávu ke Smolensku. Podle ministra obrany není pochyb o výbuchu

Číst článek

Pro PiS, která loni těžila z nadprůměrného ekonomického růstu a klesající nezaměstnanosti, jde o špatnou zprávu před letošními komunálními volbami, v nichž si na lokální úrovni chtěla potvrdit svou absolutní většinu v parlamentu.

Opozice by podle komentátorů mohla těžit z poklesu popularity konzervativců ještě více, avšak zatím nedisponuje silným lídrem a jasnými tématy

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme