V Polsku komplikují dopravu písečné bouře, silný vítr zvedá prach z vysušených polí

Polsko, stejně jako Česko trápí sucho a nedostatek srážek. Silný vítr navíc vrstvu půdy ještě více vysušuje a zároveň odnáší vrstvu ornice, což na několika místech v Polsku způsobilo lokální písečné a prachové bouře. Kvůli snížené viditelnosti došlo k několika dopravním nehodám.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské servery v úterý zveřejnily fotografie i videozáznamy prachových a písečných bouří.

Mračna prachu se prohnala například u severopolského Elbłagu, ale i kolem Toruně a obce Maków Mazowiecký, která leží přibližně 80 kilometrů od Varšavy. Tam kvůli snížené viditelnosti bouraly dva kamiony a tři osobní automobily.

Silný vítr má v Polsku v nárazech rychlost 40 až 65 kilometrů za hodinu, během dne má ještě zesílit. Ve středu má nad Polsko dorazit i písek ze Sahary.

Polští hasiči zároveň varovali před hrozbou požárů. Jen v posledních dnech hořelo na stovkách míst, včetně Kampinoského národního parku nebo 40 hektarů lesa severně od Varšavy. Hlavní město pak řeší akutní stav sucha instalací závlažových vaků, které mají vysazeným mladým stromů přečkat nedostatek srážek.

Sucho trápí i Česko. Na většině území republiky kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních pět týdnů podle hlášení zemědělců nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška. Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku.

Dva nejhorší stupně sucha ze šesti, tedy výjimečné a extrémní, se uplynulou neděli rozšířily již na třetinu území republiky. Proti loňsku přišlo sucho o měsíc dříve.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme