Polská krajní pravice přes zákaz vyšla k výročí nezávislosti do ulic. Pochod provází střety s policií

Tisíce lidí vyšly ve středu do ulic Varšavy v rámci Pochodu nezávislosti, který již několik let pořádá polská krajní pravice k výročí opětovného získání samostatnosti Polska v roce 1918. Někteří účastníci průvodu se střetli s policií, polská média hlásí i raněné. Starosta města pochod letos kvůli prudkému šíření koronaviru zakázal.

Varšava (Aktualizováno: 20:59 11. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci zapalovali v centru metropole světlice a házeli petardy, kamení či lahve na okolní domy i policisty. Policie proti nim zasahovala slzným plynem či gumovými projektily. Polská média hlásí po střetech s pořádkovými silami raněné, kterým museli pomáhat zdravotníci. Varšavská policie později uvedla, že zraněných je i několik členů pořádkových sil.

Zasahovat dnes museli také hasiči, jelikož jeden z bytů na trase průvodu začal hořet. Média požár kladou za vinu účastníkům pochodu, kteří do bytu zřejmě vhodili světlici. Na balkoně o pár pater výše vlála duhová vlajka na podporu gayů a nápis Strajk kobiet (Ženská stávka), jenž odkazuje na hnutí, které organizuje demonstrace proti potratovému zákonu. Hasiči požár uhasili a nikdo nebyl zraněn.

Příznivci krajní pravice se s policií střetli také u Národního stadionu, kde vláda nechala vybudovat dočasnou nemocnici pro pacienty s covidem-19. Robert Bakiewicz, jeden z organizátorů dnešního pochodu, z násilí u sportovního areálu obvinil policii, která prý účastníky akce vyprovokovala. Mluvčí varšavské policie Sylwester Marczak uvedl, že policie pochodujícím zatarasila cestu, protože v té době byly zrovna doručovány do nemocnice plicní ventilátory a pořádkové síly chtěly zajistit, aby se tam dostaly včas.

Řada lidí do průvodu vyrazila s červenobílými polskými vlajkami a někteří nesli transparenty s heslem „Naše civilizace, naše pravidla“, popsala agentura Reuters.

Mnozí účastníci se kvůli zákazu pochodu vydali do ulic hlavního města v automobilech a na motocyklech, i když úřady podle televize TVN24 zakázaly rovněž motorizovanou formu akce. Jeden z vozů byl označen sloganem „Normální rodina - silné Polsko“ s odkazem na postoj pravicových stran vůči právům LGBT komunity (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Polsko si 11. listopadu připomíná opětovné získání nezávislosti, které se dočkalo po 123 letech v roce 1918. Polské království patřívalo k velkým evropským státům, ale v letech 1772 až 1795 při takzvaném trojím dělení zaniklo, když bylo postupně rozděleno mezi Prusko, Rakousko a Rusko.

Loni se varšavského pochodu zúčastnilo několik desítek tisíc lidí a pořádkové síly bránily střetům mezi nacionalisty a účastníky levicové protidemonstrace. Při předloňských oslavách stého výročí obnovení nezávislosti šli představitelé vlády a prezident Andrzej Duda poprvé ve stejném průvodu jako přívrženci radikální pravice, ale s odstupem. Akce se tehdy zúčastnilo na 200 000 lidí.

Ve Varšavě a dalších polských městech se v poslední době konají rovněž obrovské demonstrace proti potratovému zákonu a nedávnému rozhodnutí ústavního soudu, který interrupce v zemi de facto zakazuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme