Španělsko zatklo uprchlého polského podnikatele. Zveřejnil nahrávky, které vyvolaly politický skandál

Španělská policie zatkla polského podnikatele Marka Falentu, který byl v Polsku odsouzen za odposlechy rozhovorů politiků s podnikateli. Zveřejnění nahrávek v roce 2014 vyvolalo v Polsku politický skandál a následující rok přispělo k volební porážce tehdy vládní strany Občanská platforma. O Falentově zatčení informoval na twitteru polský ministr vnitra Joachim Brudziński.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský podnikatel Marek Falenta odsouzený za nelegální odposlechy. | Foto: newsrm.tv | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Španělská policie zatkla Falentu v provincii Valencie ve městě Cullera, kde pobýval v luxusní rezidenci se svou partnerkou. Podle místního tisku chtěl uprchlý podnikatel před zatčením skočit z balkonu z devátého patra, od tohoto úmyslu se ho podařilo odradit, uvedl v sobotu web španělského deníku 20minutos.

Zatykač na Falentu vydal soud ve Varšavě minulý měsíc. Podnikatel byl odsouzen už v prosinci 2016 ke dvěma a půl roku vězení, jeho právníci ale podali několik neúspěšných odvolání a poté i dovolání k nejvyššímu soudu. Letos v lednu varšavský soud zamítl Falentovi odklad trestu ze zdravotních důvodů.

Falentovy odposlechy

Odposlechy polských politiků s vlivnými podnikateli byly pořízeny od července 2013 do června 2014 v několika varšavských restauracích. Hlavním strůjcem odposlechů byl Falenta, společně s ním byli odsouzeni i tři číšníci.

Odposlechy zveřejnil v roce 2014 týdeník Wprost a týkaly se podle místního tisku i tehdejšího ministra vnitra Bartlomieje Sienkiewicze, tehdejšího ministra zahraničí Radoslawa Sikorského či tehdejšího šéfa centrální banky Marka Belky.

Odposlechy z varšavských restaurací. Morawieckého ohrožují pět let staré nahrávky, nervózní je i opozice

Číst článek

Aféra s odposlechy odhalila zákulisní intriky některých politiků z Občanské platformy a na některých nahrávkách se také přední činitelé strany vulgárně vyjadřovali o své konkurenci i světových politicích.

Na jedné z nahrávek například Belka podle tisku sliboval ministrovi vnitra Sienkiewiczovi pomoc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Na další nahrávce podle médií exministr dopravy Slawomir Nowak uvedl, že Občanská platforma před lety koupila pro Tuska volební podporu vlivného politika.

Kvůli aféře s odposlechy tehdejší premiér Donald Tusk požádal v parlamentu o důvěru své vládě, kterou pak získal. Několik ministrů ale později podalo demisi ve snaze obnovit důvěru v Občanskou platformu před parlamentními volbami, které ale strana prohrála.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme