Zlepšování pověsti země za stamiliony. Polsko chce v Hollywoodu točit propagační velkofilmy

Něco jako Mel Gibson v Patriotovi – takový je s nadsázkou vzor pro filmový trhák, který by měl v hollywoodském stylu propagovat Polsko a polskou historii. Vše za štědrého financování státní agentury s cílem „šířit dobré jméno Polska“. V současnosti se už pracuje nad scénářem prvního filmu, jenž by měl pomoci zlepšit image země v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producent Polské národní nadace Piotr Śliwowski na archivním snímku.

Producent Polské národní nadace Piotr Śliwowski na archivním snímku. | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Počáteční rozpočet filmového projektu má být 70 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Každý rok pak přibude dalších 20 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun).

Polsko si připomnělo 550 let parlamentarismu. ‚Jsou to oslavy jeho konce,‘ kritizovala opozice vládu

Číst článek

O takových částkách v rozhovoru s americkým časopisem Variety mluvil filmový producent Piotr Śliwowski, kterého zaměstnala Polská národní nadace (PFN). Ta projekt financuje.

'Chceme dobývat svět'

PFN vznikla v roce 2016 z podnětu vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Podle vlády, která akcentuje nacionalistická témata, je hlavním úkolem nadace prezentace dobrého jména země v zahraničí.

„Nadace bude mít za úkol ukazovat krásné Polsko, přátelské a ambiciózní, ve kterém jsou možnosti, úžasní lidé a nápady. Chceme dobývat svět. Chceme, aby se o Polsku mluvilo lépe,“ definovala v červenci 2016 cíle PFN tehdejší premiérka Beata Szydłová.

Peníze do fondu posílá na 17 velkých státních společností, mimo jiné důležité firmy z energetiky a průmyslu. Jen v roce 2016 byl rozpočet nadace v přepočtu více než 600 milionů korun.

Kampaň pro vládní reformy

PFN má za sebou už řadu projektů budících kontroverze nebo kritiku opozice. Tu sklidila nadace po loňské billboardové kampani, ve které obhajovala vládní reformu soudnictví.

Kampaň "Spravedlivé soudy" autorství PFN. Nahoře: Soudci o sobě - Jsme nadřazená kasta. Je čas to změnit! Dole: Soudci stejní jako ostatní občané - Když poruší zákon, ponesou odpovědnost. | Zdroj: Polska Fundacja Narodowa

Kampaň v přepočtu za 50 milionů korun nazvaná „Spravedlivé soudy“ totiž za peníze ze státních firem vyzdvihovala změny prosazované stranou PiS. Navíc byli adresátem politické reklamy Poláci, což odporovalo původnímu cíli nadace – tedy působit v zahraničí.

Letos v dubnu pak vyšlo najevo, že si nadace najala pro zlepšení svého vlastního image externí PR agenturu. Teď má PFN zprostředkovaně produkovat filmy, které mají v pozitivním světle propagovat Poláky a polskou historii.

Vměšovat se nebudeme, slibuje nadace

Sama organizace ve vyjádření poskytnutém polským médiím slibuje, že nebude do obsahu filmů zasahovat. „Koordinátoři filmových projektů z řad PFN se nebudou vměšovat do uměleckého obsahu produkce,“ cituje z nadaci liberální deník Gazeta Wyborcza.

„Upřímně, nedovedu si představit, že by (polská) vláda produkovala filmy nebo říkala hollywoodskému scénáristovi co a jak napsat,“ komentoval věc pro Variety producent Piotr Śliwowski, který má v Hollywoodu produkci filmu pro PFN zajistit.

Śliwowski v minulosti produkoval film Varšavské povstání. Oceňovaný příběh dvou filmových kronikářů je montáží archivních záběrů z roku 1944, kdy obyvatelé polského hlavního města povstali proti nacistům.

Na soudce jsem u vás starý, zpívat ještě můžu, narážel Jagger při koncertu na polskou reformu justice

Číst článek

Poškozená image země

Obraz země v zahraničí utrpěl s vyostřením politického sporu po volbách 2015. Strana PiS, která v parlamentu získala pohodlnou většinu, začala prosazovat radikální změny ve veřejnoprávních médiích, i přes silné protesty opozice změnila personální obsazení a fungování ústavního soudu a na základě argumentu o dekomunizaci loni schválila tři důležité reformy justice.

S Polskem kvůli zásahu do ústavního soudu a soustavy soudů vede spor Evropská komise, která se zemí spustila proceduru přezkumu stavu právního státu v zemi. Nově zažalovala komise Polsko u Soudního dvora EU kvůli změně v nejvyšším soudu.

Vláda totiž novelou zákona penzionovala soudce nejvyššího soudu starší 65 let, včetně jeho první předsedkyně Małgorzaty Gersdorfové.

Podle opozice jde jen o kádrové změny a dosazení vlastních soudců, ústava totiž soudcům stanovuje funkční období.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme