Polská policie na neschopence. Strážníci zůstávají doma, ve městech nemá kdo hlídkovat

Náčelník polské policie slíbil tisíc zlotých odměny (asi 6000 korun) těm policistům, kteří nastoupí do služby 11. listopadu, kdy země bude slavit 100 let od opětovného získání nezávislosti. Oznámila to zpravodajská televize TVN 24. Zajištění pořádku nejen při oslavách podle stanice komplikuje skutečnost, že tisíce polských policistů se odebralo na nemocenskou a nejspíše k nim brzy přibudou další, aby takto protestovali proti nízkým platům.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest polských policistů v říjnu 2018 | Foto: Przemek Wierzchowski | Zdroj: Reuters

Protestují především řadoví policisté, kteří vydělávají nejméně - do 3500 zlotých (asi 21 000 korun) „čistého“ měsíčně.

Podle odhadů až 30 000 ‚nemocných‘

Sami policisté svému protestu říkají „virus psí chřipky“, protože se s nimi prý zachází jako se psy. Situace dospěla tak daleko, že například ve Varšavě, která má zhruba 1,8 milionu obyvatel, dokázala dopravní policie vyslat v pondělí do ulic jen dvě hlídky a v noci už jen jedinou.

Probuďte se, vzkázal Tusk všem, kteří chtějí odchod Polska z unie. Jde podle něj o smrtelné riziko

Číst článek

V Bydhošti museli do hlídek nastoupit důstojníci z kanceláří, protože půlka mužstva onemocněla. Ve Slezsku bylo v pondělí v pracovní neschopnosti 37 procent strážců zákona, vypočítala soukromá televize TVN z dokumentů, které má k dispozici.

Hlavní velitelství polské policie se zdržuje přesných čísel, nicméně mluvčí varšavské policie Sylwester Marczak připustil, že počet nemocných policistů je momentálně vyšší než loni stejnou dobou. Situace podle něj není jednoduchá, ale policie nadále slouží.

Podle TVN v pondělí bylo na nemocenské přinejmenším 14 000 policistů v celé zemi a „nyní už jich je možná 30 000“. V polské policii podle údajů z roku 2015 pracovalo 97 200 lidí.

Protest začal minulý týden v Lodži, kde z 5000 strážců pořádku (v celém lodžském vojvodství) bylo ve čtvrtek ráno „u lékaře“ stovka policistů, v poledne už 350 a druhý den bylo nemocných již 1600. „Epidemie“ se pak rozšířila do celého Polska. Očekává se, že vrcholu dosáhne právě na svátek nezávislosti.

Otevřený dopis náčelníka polské policie Jarosława Szymczyka, ve kterém vyzývá policisty k návratu do práce. „Nedopustme, aby na ulicích začali vládnout banditi,“ píše.

Komendant Główny Policji do Policjantek i Policjantów🚨
Tak jak Wy wierzę w sens służby, poświecenie i oddanie. Chcę podkreślić, że zawsze będę z policjantami i zawsze będę ich wspierał i podejmował wszelkie działania dla poprawy ich sytuacji⤵️
policja.pl/pol/aktualnosc…

18:29 – 06. 11. 2018

34 48

Rizikový Pochod nezávislosti

Ve Varšavě se 11. listopadu očekává i Pochod nezávislosti, který organizují radikální nacionalisté. Podle zkušeností z minulosti se očekává i účast krajní pravice z Polska i z dalších zemí a tradičně bývá provázen incidenty.

„Tady jde o i bezpečnost policistů z varšavského velitelství. Musí mít podporu kolegů z dalších částí země. Přece jsme nejednou viděli obrázky, kdy se agrese obrátila proti policistům, kdy po nich létaly kameny,“ obhajoval policejní mluvčí Mariusz Ciarka náčelníkova slova o mimořádné odměně.

Ciarka současně popřel fámy o šikanováni policistů na nemocenské, anebo o tom, že policisté budou v případě potřeby donuceni k nástupu do služby i silou.

‚No co, občas se to stává‘

Ve vedení ministerstva vnitra podle TVN 24 mezi sebou momentálně bojují dvě interpretace protestu: podle jedné policejní „vzbouřenci“ mají politické podporovatele a koordinátory (z řad opozice), zatímco druhý pohled vybízí k bagatelizaci protestů a jeho důsledků pro bezpečnost v zemi.

Případ rozřezané ženy řeší osm let, stále nemají jméno. Policisté teď zveřejnili její podobiznu

Číst článek

„Všem policistům, kteří onemocněli, bez zlomyslnosti, chci upřímně a z celého srdce rychlé uzdravení,“ řekl v pondělí ministr vnitra Joachim Brudziński ze strany Právo a spravedlnost při návštěvě policistů v Lodži, kde odhody do neschopnosti začaly.

„Věřím, byť možná naivně, že nikdo si nenastoupil na neschopenku neoprávněně, a že byla také vydána v souladu s lékařským přesvědčením a přísahou, kterou lékaři skládali. A že v takovém měřítku? No co, občas se to stává,“ dodal ministr.

Odejdou mladí policisté?

Podle zdrojů soukromé a k vládě kritické televizní stanice TVN protestují hlavně mladí policisté, kteří vydělávají tak málo, že klidně z policie odejdou, pokud nevybojují zvýšení platu na úroveň armády či tajné služby. Odbory žádají přidat policistům tisíc zlotých měsíčně, ministerstvo zatím slibuje zhruba polovinu.

Více než 20 000 policistů, hasičů a členů pohraniční a vězeňské stráže počátkem října demonstrovalo v centru Varšavy, aby dalo najevo nespokojenost s nízkými platy a se špatnými pracovními a sociálními podmínkami. Podle médií šlo zřejmě o největší protest v historii polské policie.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme