Polsko poskytne finance Libanonu. Na pomoc syrským uprchlíkům v zemi půjde 10 milionů dolarů

Deset milionů dolarů, tedy zhruba 205 milionů korun, z Polska bude použito k postavení domovů pro asi tisícovku běženců ze Sýrie. Oznámila to v úterý kancelář polského premiéra Mateusze Morawieckého. Informaci přinesla agentura AP.

Bejrút (Libanon) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr Mateusz Morawiecki | Foto: Patryk Ogorzalek | Zdroj: Reuters

Morawiecki, který je nyní na návštěvě Libanonu, v úterý zavítal na kliniku a do školy pro syrské uprchlíky na severu země. Při té příležitosti zopakoval, že Polsko hodlá pomáhat lidem, kteří uprchli před válkou a našli útočiště v zemích blíže k jejich vlasti. Pomáhat uprchlíkům ve státech sousedících se Sýrií je nejefektivnějším způsobem pomoci, protože jim to spíše pomůže v návratu do jejich domovů, uvedl polský premiér.

Polská konzervativní vláda odmítla plán EU na přerozdělování uprchlíků z Řecka a Itálie v dalších členských státech EU s tím, že takové opatření by přineslo bezpečnostní rizika. Varšava se kvůli tomuto stanovisku stala terčem kritiky řady evropských lídrů.

V Libanonu nyní žije asi milion syrských uprchlíků, což představuje zátěž pro infrastrukturu země. Bejrút proto žádá mezinárodní společenství o finanční pomoc. Začátkem únoru libanonský premiér Saad Harírí oznámil, že pokud jeho země nebude mít dostatek finančních prostředků na humanitární pomoc, uprchlíci v Libanonu se pokusí odcestovat do jiných zemí. Zdůraznil však, že jeho vláda běžence k návratu do konfliktem zmítané vlasti nebude nutit násilím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme