Polsko poskytne finance Libanonu. Na pomoc syrským uprchlíkům v zemi půjde 10 milionů dolarů

Deset milionů dolarů, tedy zhruba 205 milionů korun, z Polska bude použito k postavení domovů pro asi tisícovku běženců ze Sýrie. Oznámila to v úterý kancelář polského premiéra Mateusze Morawieckého. Informaci přinesla agentura AP.

Bejrút (Libanon) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr Mateusz Morawiecki | Foto: Patryk Ogorzalek | Zdroj: Reuters

Morawiecki, který je nyní na návštěvě Libanonu, v úterý zavítal na kliniku a do školy pro syrské uprchlíky na severu země. Při té příležitosti zopakoval, že Polsko hodlá pomáhat lidem, kteří uprchli před válkou a našli útočiště v zemích blíže k jejich vlasti. Pomáhat uprchlíkům ve státech sousedících se Sýrií je nejefektivnějším způsobem pomoci, protože jim to spíše pomůže v návratu do jejich domovů, uvedl polský premiér.

Polská konzervativní vláda odmítla plán EU na přerozdělování uprchlíků z Řecka a Itálie v dalších členských státech EU s tím, že takové opatření by přineslo bezpečnostní rizika. Varšava se kvůli tomuto stanovisku stala terčem kritiky řady evropských lídrů.

V Libanonu nyní žije asi milion syrských uprchlíků, což představuje zátěž pro infrastrukturu země. Bejrút proto žádá mezinárodní společenství o finanční pomoc. Začátkem únoru libanonský premiér Saad Harírí oznámil, že pokud jeho země nebude mít dostatek finančních prostředků na humanitární pomoc, uprchlíci v Libanonu se pokusí odcestovat do jiných zemí. Zdůraznil však, že jeho vláda běžence k návratu do konfliktem zmítané vlasti nebude nutit násilím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme