Neposkytnutí pomoci a ohrožení. Za smrt těhotné Polky v roce 2021 mohou podle soudu lékaři, ne zákon

Za smrt těhotné 30leté Polky v roce 2021 mohli lékaři a ne přísný protipotratový zákon. Tak případ uzavřela polská prokuratura v Katovicích. Žena známá jako Izabela ze Pszczyny v září před dvěma lety dorazila do nemocnice kvůli odtoku plodové vody. Zemřela druhý den na zástavu srdce.

Od stálé zpravodajky Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těhotenský test

Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři | Zdroj: Profimedia

Třicetileté Izabele odtekla plodová voda a lékaři u ní při vyšetření odhalili infekci. Rozhodli se ale nezasáhnout, i když se infekce rozvinula v sepsi.

Namísto toho čekali, až plod odumře. Když k tomu došlo, tak ženě provedli císařský řez. Izabela ale po několika desítkách minut po operaci zemřela na zástavu srdce.

Její rodina následně upozorňovala na nečinnost lékařů a dávala událost do souvislosti s rozhodnutím polského Ústavního soudu z roku 2020.

Rozhodnutí se týkalo zákonů o provedení přerušení těhotenství a zrušilo jednu z podmínek, která umožňovala přerušení těhotenství provést v případě poškození plodu nebo jeho nevyléčitelného onemocnění.

Katovická prokuratura ale souvislosti neviděla. Podle ní rozsudek Ústavního soudu neměl na chování lékařů žádný dopad, ani oni sami tento fakt na svou obhajobu neuvedli.

Zpráva ombudsmana

Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři, včetně primáře porodnicko-gynekologického oddělení Okresní nemocnice v Pszczyně, kteří se podle prokuratury dopustili neposkytnutí pomoci, ohrožení života a neúmyslného zavinění smrti. Za to jim hrozí tři měsíce až pět let vězení.

‚Slovo potrat v nich vyvolá amok.‘ Polská policie podle médií ponižuje ženy podezřelé z prodělání interrupce

Číst článek

Tři lékaři vinu nepřiznávají a tvrdí, že jednali v souladu s lékařskými postupy. To je ale v rozporu se zprávou ombudsmana pro práva pacientů, a taky v rozporu s posudkem institutu lékařské expertizy v Łodzi.

Nemocnice v Pszczyně zatím závěr prokuratury neokomentovala, ale před rokem vrátila všechny tři lékaře do služby s tím, že své povinnosti nezanedbali.

Naopak rodina zemřelé Izabely tvrdí na základě textových zpráv od Izabely a vysvětlení jednoho z lékařů, že na rozhodnutí lékařů změna v zákonech vliv měla.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme