Osm žen žalovalo Polsko kvůli protipotratovým zákonům. Evropský soud požadavek zamítl

Osm polských žen ve čtvrtek ve francouzském Štrasburku neuspělo se svou žalobou u Evropského soudu pro lidská práva. Ženy Polsko žalovaly kvůli přísnému potratovému zákonu, který patří mezi nejtvrdší v Evropě.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Soud argumentoval tím, že ženy nemají dostatečné lékařské důkazy o tom, že by byly přímo ohrožené na vlastním zdraví (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Skupina osmi žen narozených mezi lety 1980 a 1993 žalovala polský stát za to, že kvůli přísnému potratovému zákonu byla omezena jejich práva na případnou interrupci.

Konkrétně tím, že rozhodnutí polského ústavního soudu z roku 2020 zakázalo ukončit těhotenství i v případě, že je plod poškozený nebo vykazuje zdravotní komplikace. Zákon začal platit v roce 2021.

V Polsku odmítli přísnější pravidla pro potraty. Trestné měly být také informace o interrupcích

Číst článek

Evropský soud pro lidská práva těmto osmi Polkám jejich žalobu zamítl a požadavek označil za neodůvodněný. Argumentoval hlavně tím, že žalující ženy nemají žádné dostatečné lékařské důkazy o tom, že by zákazem potratů byly přímo ohrožené na vlastním zdraví.

Soud dodal, že jejich situace byla příliš vzdálená, abstraktní a jen hypotetická na to, aby mohly věrohodně tvrdit, že jsou přímými oběťmi rozhodnutí ústavního soudu.

Soud ve Štrasburku kromě toho dodal, že v tuto chvíli má na stole dalších tisíc podobných případů, o kterých bude muset dříve nebo později rozhodovat. Další žaloby k soudu postupně dorazily v reakci na zmíněné rozhodnutí ústavního soudu, které vyvolalo masivní protesty po celém Polsku. Podle průzkumů až dvě třetiny Poláků podporuje právo na potrat.

Ten je ale v Polsku zakázán téměř bet výjimky. Ukončit těhotenství tam lze pouze ve dvou případech: pokud by došlo k ohrožení života matky a pokud daná žena otěhotněla po znásilnění.

I tak ale někteří lékaři mohou takové ženě interrupci odepřít. Důvodů může být víc, mimo jiné se lékaři můžou odvolat na své náboženské přesvědčení. Tedy, že je plod součástí božího plánu a lidé by do „procesu“ žádným způsobem neměli zasahovat. Tito lékaři mohou jednoduše ženě v ohrožení odmítnout pomoci, protože jim to nedovoluje jejich svědomí.

V zákoně je dokonce zakotvena klauzule svědomí. Je ale potřeba upozornit na to, že se klauzule týká jen individuálních lékařů a ne celých nemocnic. Jenže ty údajně tento dodatek ignorují.

Zdeněk Novák, rkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme