Polské ulice večer zaplaví černá. K protestům kvůli potratům vyjdou tisíce žen

Tisíce žen v Polsku se večer chystají vyjít do ulic na protest proti novému pokusu o zpřísnění pravidel, za kterých je možné legálně podstoupit interrupci. Stojí za ním občanská iniciativa, která pod svým návrhem zákona posbírala více než 800 tisíc podpisů. Pokud by změny schválil parlament, nesměly by Polky podstoupit interrupci v případech vrozené vady plodu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Ne pokrytectví vlády. Ne cynickým poslancům. Ne radikálům." Transparent na varšavských protestech proti plánům vlády zpřísnit podmínky pro interrupce, 13. ledna 2018. | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Je nelidské a brutální zabíjet lidi, kteří mají vrozené vývojové vady," řekla stanici TVP autorka občanského návrhu Kaja Godeková.

Sama vychovává dítě s Downovým syndromem. A vývojová vada plodu je v zaznamenaných statistikách vůbec nejčastějším důvodem, proč ženy v Polsku podstupují přerušení těhotenství.

Vedle znásilnění a ohrožení zdraví matky jde o jednu ze tří možností, kdy je v Polsku interrupce legální. A právě tento bod zákona chce Kaja Godeková zrušit. „Jde o bod, kvůli kterému zemře 95 % dětí. Běžně se sice provádí prenatální vyšetření, ale občas se stávají chyby," připomněla.

Lidské tragédie

Jenže v praxi by Polky musely podle návrhu zákona donosit a porodit i dítě, u kterého je jasné, že se narodí mrtvé nebo zemře záhy po porodu.

Čekáme, až bude premiérem feminista nebo feministka. A přejeme to také Čechům, říká polská aktivistka

Číst článek

Kritizuje to například známá polská feministka Barbara Nowacká. „Mateřství je ženské štěstí a privilegium, ale nemůže a za žádných okolností nesmí být vynucené, protože pak se stane neštěstím," zdůrazňuje pro Radiožurnál Nowacka. „Zákaz interrupcí je výlučně příčinou lidských tragédií, rozpadů rodin a útěků mladých Polek do zemí, jejichž právo respektuje svobodu a důstojnost a umožňuje zůstat člověkem."

Už loni v říjnu poskytla Barbara Nowacka rozhovor pro iROZHLAS.cz, kde mimo jiné uvedla: "Chceme jen to, co mají ženy ve většině zemí Evropy. Legální a bezpečnou interrupci do 12. týdne těhotenství, přístup k moderní levné antikoncepci, neideologizovanou sexuální výchovu ve školách."

Návrh smetený ze stolu

Už dnes Polky většinu interrupcí podstupují v ilegalitě nebo v zahraničí. Nowacká proto iniciovala sběr podpisů pod občanský návrh pravidla pro interrupce naopak uvolnit.

'Dekomunizace potratových zákonů.' V Polsku je ve hře zpřísnění podmínek interrupcí

Číst článek

„Omezená je dokonce dostupnost také legálních interrupcí, které se ženám nedostávají, stejně jako odpovídající lékařská, sociální a právní péče," vysvětluje.

Návrhem na uvolnění pravidel se ale polský parlament odmítl zabývat. Ze stolu jej pomohli smést i opoziční poslanci.

V polské metropoli proto večerní protestní průvod nespokojených žen povede také kolem sídel opozičních stran.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme