Omluva za porušení práv pacientky. Nemocnice v Polsku přiznala, že lékaři těhotné Dorotě nepomohli

Ředitel polské nemocnice v Nowem Targu přiznal, že lékaři pochybili v případu těhotné Doroty, která na konci května v nemocnici zemřela na sepsi. 33letá žena byla hospitalizována kvůli úniku plodové vody, lékaři jí ovšem odmítli provést potrat. Namísto toho ji položili tak, že měla hlavu níže než nohy a zakázali jí se hýbat, aby zabránili dalšímu úniku plodové vody. Dorota zemřela tři dny po přijetí do nemocnice.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstalí podali na nemocnici v Nowem Targu trestní oznámení a postup personálu označili za mučení. Nemocnice nejprve uvedla, že v případu nedošlo k zanedbání péče. V dalším prohlášení nemocnice dementovala, že by na úmrtí pacientky měla vliv skutečnost, že patronem zařízení je Jan Pavel II. a jeho ředitel je členem katolicky-nacionalistické strany Suverénní Polsko.

Další úmrtí těhotné ženy v Polsku. ,Těžký případ,‘ hájí se nemocnice, rodina podala trestní oznámení

Číst článek

Podle původních tvrzení nemocnice byla Dorota o svém stavu i stavu svého dítěte informována. Její manžel ovšem tvrdil, že ho zdravotníci vůbec neinformovali, že je jeho žena v ohrožení života. Lékaři údajně ani neřekli, že není šance na záchranu dítěte. 

Ředitel nemocnice Marek Wierzba nyní přiznal, že lékaři nepostupovali podle současných lékařských poznatků a ženě v ohrožení života nepomohli. Píše o tom deník Gazeta Wyborcza

Wierzba zaslal manželovi zesnulé Doroty dopis, v němž vyjádřil soustrast a „hlubokou lítost nad smrtí paní Doroty a jejího nenarozeného dítěte“.

„Vedení Odborné nemocnice (...) se omlouvá za porušení práv pacientky paní Doroty Lalikové na zdravotní služby odpovídající požadavkům současných lékařských poznatků, okamžité poskytnutí zdravotních služeb v případě ohrožení zdraví a života, zdravotní služby související s porodem, zdravotní služby poskytované s náležitou péčí a informace o jejím zdravotním stavu,“ stojí v dopise.

Čestné přiznání?

Ředitel zároveň zdůrazňuje, že nemocnice se zavázala k objasnění okolností Dorotina úmrtí.

Ani jediná další, skandovali lidé v Polsku. Kritizovali potratovou politiku, kvůli které zemřelo několik žen

Číst článek

„Chtěl bych, aby lékaři čestně přiznali, že neudělali vše, co mohli, aby mou ženu zachránili,“ reagoval pro deník manžel Doroty.

V návaznosti na případ nařídil polský ombudsman pro práva pacientů Bartłomiej Chmielowiec kontrolu zdravotnického zařízení. Kontrola potvrdila, že v nemocnici v Novém Targu došlo k porušení práv pacienta.

„Podle našich zjištění došlo v nemocnici v Nowem Targu k porušení práva pacientky na zdravotní služby v souladu se současnými lékařskými poznatky, jakož i práva na služby poskytované s náležitou péčí a na zdravotnickou dokumentaci,“ uvedl Chmielowiec.

Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme