Polsko pozastavilo ratifikaci smlouvy ACTA, možná ji neschválí

Polsko pozastavilo ratifikaci smlouvy ACTA. Podle premiéra Donalda Tuska je třeba dokument, který se týká i boje s internetovým pirátstvím, více konzultovat. Tusk zároveň připustil, že by Varšava dokument ratifikovat nakonec vůbec nemusela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti podpisu kontroverzní smlouvy ACTA | Foto: Jiří Špičák

Premiér se tak vyjádřil poté, co proti schválení smlouvy v ulicích velkých polských měst demonstrovaly v posledních dnech tisíce převážně mladých lidí.

Podle kritiků dokument v současné podobě ohrožuje svobodu vyjadřování na internetu. Obávají se, že její uplatnění povede k uzavření mnoha serverů.

Hackeři po celém světě v čele s hnutím Anonymous zaútočili na weby institucí a politických stran v Polsku, Česku a dalších evropských zemích, které 26. ledna dohodu podepsaly. Odpůrci smlouvy vyšli demonstrovat vyšli do ulic i v Praze.

Smlouva má vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Silvie Třeslínová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme