'Hlas lidu, hlas boží!' Kaczyński sníží politikům platy, chce tak odvrátit propad preferencí

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost má problém. Alespoň to ukazují průzkumy volebních preferencí, podle kterých straně během posledního měsíce klesla podpora až o deset procentních bodů. Za vším je podle politiků aféra s vysokými odměnami pro ministry. Předseda strany Jarosław Kaczyński na to ve čtvrtek reagoval návrhem na snížení platů politiků o 20 %. Preference ale neklesají jen kvůli odměnám, myslí si polský politolog Rafał Matyja.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Trend prudkého propadu podpory Práva a spravedlnosti (PiS) potvrdil nejnovější průzkum agentury IBRiS pro deník Rzeczpospolita ze 4. dubna. Straně přisuzuje 31,8 %, což znamená pokles o 7,6 procentního bodu za měsíc a nižší výsledek než v parlamentních volbách v roce 2015. Podobný propad naznačovaly i další průzkumy různých agentur v minulém týdnu.

Za poklesem preferencí podle strany samotné stojí vysoké finanční prémie, které sobě a svým ministrům loni přiznala tehdejší premiérka Beata Szydłová.

Politolog: jsou i další důvody

Podle předního polského politologa Rafała Matyji z univerzity v Novém Sączu za propadem preferencí stojí nejspíš i další důvody.

Tusk polským prezidentem? 'Do důchodu se nechystám,' vzkázal expremiér a zkritizoval vládu

Číst článek

„Plán na zpřísnění protipotratových zákonů (z průzkumů vyplývá, že proti zpřísnění je většina obyvatel, také voličů PiS), schválení ‚degradačního zákona‘, což je důležité pro lidi spjaté s armádou, a odsunutí a marginalizace (bývalého ministra obrany, pozn. red.) Antoniho Macierewicze, který měl své podporovatele,“ napsal Matyja serveru iROZHLAS.cz.

Statisícové odměny strana i bývalá premiérka tvrdě hájily. „Ministři a náměstci ve vládě PiS dostali odměny za těžkou a poctivou práci, a ty peníze jim prostě patřily,“ hřímala expremiérka za řečnickým pultem směrem k opozici. Ta stranu za výši prémií ostře kritizuje.

Zastání našli odměnění ministři nejdříve i u předsedy. Kaczyński ještě před Velikonoci prohlašoval, že prémie je třeba bránit, a že není možné „propadat šílenství“. Podle něj šlo jen o legální odměny za těžkou práci.

Obrat o 180 stupňů

Ve čtvrtek ale otočil. Mluvčí strany Beata Mazureková nejdřív na twitteru napsala, že o odměnách nevěděl a že byl zaskočený.

Na tiskové konferenci pak Kaczyński oznámil, že navrhne, aby se platy poslanců a senátorů snížily o 20 %.

Předseda Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

To se má dotknout i regionálních a komunálních politiků a dozorčích rad státních podniků. Odměnění ministři pak své prémie dají na charitu.

Politolog Rafał Matyja si myslí, že předmětem kritiky veřejnosti ale nebyly vysoké platy politiků, nýbrž fakt, že všichni ministři dostali prémie bez přesvědčivého odůvodnění.

„Spravedlivé řešení by se mělo týkat autora toho pochybení a skončit vyvozením politické odpovědnosti s prohlášením, že ministři odměny vrátí nebo věnují na dobročinné účely,“ napsal Matyja.

'Kdo nebude pro, nebude kandidovat'

Kaczyński v prohlášení varoval poslance a senátory své strany, že pokud pro návrh v Parlamentu nezvednou ruku, nebudou už v dalších volbách kandidovat.

„Vox populi, vox dei! Hlas lidu, hlas boží. Jestli to společnost chce, my se tomu přizpůsobíme a poneseme finanční ztráty pro dobro vlasti, pro přesvědčení, že politika opravdu není o obohacování se, ale je tu proto veřejné blaho,“ řekl Kaczyński.

Přesto se ve straně o rozhodnutí předsedy očekává bouřlivá diskuse. Někteří poslanci se podle médií o návrhu na snížení platů dozvěděli až z televize.

Podle Matyji je krok předsedy PiS i pokusem přehodit zodpovědnost za platy politiků na opozici: „Hodí míč na opozici: ať se ukáže, kdo chrání vysoké příjmy politiků. Nečestné je také to, že za chybu vládních politiků budou pykat komunální politici,“ myslí si politolog Matyja.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme