Polsko přesouvá tisícovku vojáků k hranici s Běloruskem. Obává se wagnerovců

Polsko začalo s přesunem 1000 svých vojáků k hranici s Běloruskem. Varšava krok odůvodňuje obavami z přítomnosti žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v sousední zemi, psala v sobotu agentura Reuters. Není však jisté, zda se příslušníci Wagnerovy skupiny skutečně do Běloruska přesouvají.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký raketový systém Patriot v Polsku

Americký raketový systém Patriot v Polsku | Foto: Franciszek Mazur | Zdroj: Reuters

Přesun polských vojáků oznámil na sociálních sítí ministr obrany Mariusz Balszczak. „Ukazujeme tím, že jsme připraveni zareagovat na pokusy o destabilizaci u hranic s naší zemí,“ uvedl ministr. Již dříve Varšava uvedla, že má z přesunu wagnerovců do sousední země bezpečnostní obavy.

Sítě jsou zaplaveny reklamou na levnou dovolenou na Krymu. Rusové jsou letos ale opatrnější

Číst článek

Podle tisku však není jisté, zda se příslušníci Wagnerovy skupiny do Běloruska přesouvají. V pátek mezinárodní média informovala o prohlídce tábora, který běloruské úřady připravily pro žoldnéře. V zařízení však žádný wagnerovec nebyl. Podle agentury Reuters v sobotu jeden z vysokých představitelů skupiny uvedl, že se žoldnéři na přesun do Běloruska teprve připravují.

Polské úřady také tvrdí, že v posledních týdnech zaznamenávají vyšší počet migrantů, kteří se snaží překročit hranici z Běloruska do Polska. V pátek jich bylo zhruba 200. V roce 2021 Varšava tvrdila, že Bělorusko vyvolává na hranici s Polskem umělou migrační krizi, aby sousední stát destabilizovalo.

Odchod do Běloruska byla jednou z možností, kterou zmínil ve svém projevu ruský prezident Vladimir Putin po neúspěšném ozbrojené vzpouře wagnerovců proti velení ruské armády. Tím se wagnerovci měli vyhnout stíhání a trestu za své počínání. Mezi dalšími možnosti, o kterých mluvil Putin, byl odchod do civilu či podepsání kontraktu s ruskou armádou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme