Duda podepsal polský 'zákon o holokaustu', obratem ho ale pošle k soudu kvůli svobodě slova

Polský prezident Andrzej Duda se rozhodl podepsat zákon o holokaustu a historii Polska za druhé světové války, zároveň ho ale pošle k posouzení ústavnímu soudu. Novela v posledních týdnech vzbudila široké mezinárodní kontroverze a zhoršila vztahy Polska s Izraelem, Ukrajinou i Spojenými státy. Svůj podpis Duda k novele připojil v úterý večer, oznámil Prezidentský palác.

Varšava (Aktualizováno: 22:42 6. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Andrzej Duda | Zdroj: Reuters

Schválený zákon zavádí pokutu nebo až tříletý trest vězení za veřejné připisování podílu či spoluodpovědnosti za zločiny nacistické říše Polsku či Polákům, pakliže to je v rozporu s fakty a skutečností.

'Jsme rozčarovaní, ohrozíte svobodu slova.' Američané ostře reagují na polský zákon o holokaustu

Číst článek

'My nikdy'

Andrzej Duda v úterý dopoledne zopakoval, že zákon považuje za velmi důležitý. Znovu také zdůraznil, že Polsko a polský národ se nikdy žádným způsobem systémově nepodílely na holokaustu. V úterý večer pak prezident zákon podepsal.

„Ze strany jednotlivců to ale bylo různě. Nejvíc držitelů ocenění Spravedlivý mezi národy za pomoc Židům je z Polska. Hrozil jim trest smrti. Byli tu ale i vyděrači, udavači a kolaboranti, byl tu i obrovský strach a nikdo z nás si nedokáže představit tehdejší pocity,“ řekl prezident ve více než dvacetiminutovém projevu, který z velké části věnoval historii vztahů Židů a Poláků.

Podle Dudy je věc je závažná a bolestivá a vyvolala nezvykle mnoho emocí a pochybností. Prezident se tudíž sice zákon rozhodl podepsat, tím tak vejde v platnost, ale poté ho kvůli dvěma částem pošle k posouzení ústavnímu soudu. Ten má mimo jiné posoudit, zda zákon neomezuje svobodu slova a také přiměřenost trestu.

Ústavní soud sám byl předmětem ostrého politického sporu po volbách v roce 2015, ve kterých vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS). Vláda změnila způsob rozhodování soudců a zpětně zneplatnila volbu několika z nich. Úřad vlády pak odmítl vyhlásit ve Sbírce zákonů nález ústavního soudu, který změny ve fungování instituce rušil. Tyto zásahy kritizuje Evropská komise, která v lednu 2016 zahájila s Polskem proceduru přezkumu právního státu v zemi.

Vláda se vydala slepou uličkou, diplomacie se sype, říká historik k polskému 'zákonu o holokaustu'

Číst článek

Nevole z Izraele i ze zámoří

Izraelci a Američané chápou zákon jako pokus o vymazání činů polských vyděračů, udavačů a kolaborantů, kteří se podíleli na masakrech a vyvražďování Židů. Přímo s Izraelem pak Poláci kvůli novele vedou nezvykle ostrý konflikt.

Ještě v úterý dopoledne se k polské novele vyjádřil ukrajinský parlament, poslanci v usnesení odsoudili a vyzvali prezidenta Dudu k tomu, aby zákon vetoval. Ukrajincům vadí to, že zákon odsuzuje předválečný ukrajinský nacionalismus a banderovce i to, že se v něm píše o masakru na Volyni.

Polské emoce

V pondělí večer před Prezidentským palácem demonstrovali odpůrci i příznivci zákona. Radikální nacionalistické a fašizující organizace prezidenta vyzvaly, aby zákon podepsal. Na transparentech stálo mimo jiné „Sundej si jarmulku a podepiš“.

„Jedna z největších diplomatických krizí od roku 1989 ve vztazích mezi Polskem a Izraelem a Polskem a USA ukázala, že nemáme instituci, který by bránila polský zdravý rozum. Prezident se rozhodl špatně, pod nátlakem strany, antisemitů a národovců. Podpis prohloubí krizi,“ řekl v reakci na Dudovo rozhodnutí předseda klubu poslanců opoziční Občanské platformy Sławomir Neumann. Podobně reagovala i předsedkyně menší opoziční strany Moderní Katerzyna Lubnaueroá

Podle mluvčí PiS Beaty Mazurekové udělal prezident dobrý krok. K podpisu zákona už o víkendu vyzval předseda PiS Jarosław Kaczyński.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme