Polský prezident Duda narapoval skladbu na podporu zdravotníků. ‚Jeho verš je nesmyslný,‘ tvrdí vědec

Polský prezident Andrzej Duda se připojil do akce, při níž známé osobnosti nahrály vlastní verzi hiphopové skladby ve snaze finančně podpořit zdravotníky bojující s koronavirem. Nad výkonem hlavy státu se zamýšlejí hudebníci i lingvisté. Média kritická k současné vládě připomínají, že se Duda snaží vybrat peníze na podporu podfinancovaného zdravotnictví, pro které jeho političtí spojenci nedokážou zajistit dost peněz.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duda ve skladbě, kterou si na severu youtube přehrálo několik milionů lidí, s kravatou na krku a s tabletem v ruce deklamuje, že „se tě neptají na jméno a bojují s ostrým stínem mlhy“. Lidé tuto metaforu většinou pochopili jako snahu zdravotníků zachránit životy lidí nakažených koronavirem.

Výkon prezidenta zkritizoval mimo jiné i literární vědec Michal Rusinek, který v minulosti pracoval jako osobní sekretář básnířky Wislawy Szymborské. „Filozof jazyka Noam Chomsky analyzoval větu Bezbarvé zelené myšlenky zuřivě spí‘. Je podle něj gramaticky správná, ale úplně zbytečná. Neexistuje nic jako bezbarvé zelené myšlenky a nemůžete zuřivě spát. Myslím, že kdyby Chomsky slyšel výkon prezidenta Dudy, použil by svou analýzu znova. Je to ještě větší nesmysl,“ zhodnotil prezidentovo rapování pro server Onet Michal Rusinek

‚Stranický seznam přání. Mrtvý, jak sem přijde.‘ Americký kongres jedná o novém záchranném balíčku

Číst článek

Dudu k nazpívání skladby s textem, jenž má 16 veršů, pobídl polský raper jménem Zeus. „Ať nás hudba spojuje pro dobrou věc,“ říká ve svém videu Duda, který v rámci akce #Hot16Challenge2 vyzval premiéra Mateusze Morawieckého, aby se do ní také zapojil.

Podle portálu siepomaga.pl, pod jehož záštitou se sbírka na podporu lékařů a nemocnic koná, se vybralo okolo 1,7 milionu zlotých (asi 10,2 milionu korun).

Duda ukázal Polákům svoji dosud neznámou tvář v době, kdy se uchází o znovuzvolení v prezidentských volbách. Kdy se uskuteční, však není zatím jasné. Poláci o tom, kdo bude příštích pět let úřadovat v prezidentském paláci, měli rozhodovat minulou neděli. Volby ale byly odloženy kvůli kritice vládních plánů zorganizovat výhradně korespondenční hlasování v době epidemie covidu-19 a s ní spojených restrikcí, včetně omezení svobody shromažďování.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme