Polským prezidentem zůstává Andrzej Duda. Volby vyhrál s 51 procenty hlasů, hlásí komise

Polské prezidentské volby vyhrála nynější hlava státu Andrzej Duda s 51,21 procenta získaných hlasů. Ukazují to výsledky z 99,97 procenta volebních místností, o kterých informovala státní volební komise. Rozdíl mezi Dudou a jeho oponentem Rafalem Trzaskowským z Občanské platformy, kterého podpořilo 48,79 procenta voličů, je skoro půl milionu hlasů. Hlasovat přišlo přes 68 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava (Aktualizováno: 11:47 13. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrzej Duda a Rafal Trzaskowski

Andrzej Duda a Rafal Trzaskowski | Foto: Kacper Pempel/Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

Dudovo zřejmé vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v Polsku v posledních letech obsadila většinu klíčových pozic veřejného života.

„Před námi jsou tři roky bez voleb. To je dobrý čas na to, abychom zavedli reformy, které jsou ještě plánované, abychom dokončili programy, s nimiž jsme už začali,“ řekla v polském rozhlase europoslankyně za Právo a spravedlnost a bývalá premiérka Beata Szydlová. Strana ovládá klíčové pozice ve státních firmách, kontroluje veřejnoprávní média. Její vláda si získala popularitu díky štědrým sociálním programům, prosadila ale i sporné reformy například v justici. Kvůli nim se podle domácích i zahraničních kritiků, včetně Evropské komise, soudnictví dostalo pod vliv politiků.

Ke znovuzvolení gratuloval Dudovi i český premiér Andrej Babiš (ANO). „Jeho znovuzvolení je dobrá zpráva pro česko-polské vztahy, V4 i jiné formy regionální spolupráce. Nemohu se dočkat na pokračování naší spolupráce,“ uvedl na twitteru.

Duda, který vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí, v předvolební kampani útočil na stoupence hnutí za posílení práv sexuálních menšin. V minulosti byl členem strany Právo a spravedlnost, krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se ale členství ve straně vzdal.

Průběžné výsledky nebudou, oznámila polská volební komise. Podle odhadů těsně vyhrál Duda

Číst článek

Zástupci opoziční Občanské platformy uvedli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. „To byly více než organizační zmatky, vypadalo to, jako by se někdo úmyslně snažil snížit počet hlasů odevzdaných v zahraničí,“ tvrdí Tomas Siemoniak z Občanské platformy. Voliči si stěžovali, že nedostali včas hlasovací lístky. Před polským konzulátem v chorvatském Splitu museli zájemci o volby podle polských médií čekat ve frontě až šest hodin.

Podle analytiků vzhledem k těsnému výsledku se obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, píše agentura Reuters. „Při tak nevelkém rozdílu je důležitý každý tisíc hlasů,“ řekl Siemoniak.

Samotnému hlasování předcházela vyhrocená kampaň, jakou Polsko podle expertů dosud nezažilo. Oba kandidáti se dokonce ani neutkali ve společné předvolební debatě.
Duda v prvním kole prezidentských voleb 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů, takže hlas mu dalo 5,9 milionu voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme