Přísná pravidla pro venkov a velká města. V polských volbách je potřeba rouška a vlastní propiska

Andrzej Duda, nebo Rafal Trzaskowski. Jeden z těchto pánů bude stát příštích pěti let v čele Polska jako prezident. Který z nich to bude, o tom v neděli rozhodují Poláci ve druhém kole prezidentských voleb. Ty se konají se za přísnějších hygienických podmínek než obvykle. Do hlasovacích místností se musí vstupovat jen se zakrytými ústy a nosem a všudypřítomné jsou dezinfekční spreje. To platí nejen ve velkých městech, ale i na venkově.

Od zpravodaje z místa Lyszkowice/Polsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel Lyszkowic, manažer Mariusz, neměl obavy k volbám kvůli hrozící nákaze přijít. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Středisková obec Lyszkowice leží nedaleko západovýchodní dálnice spojující Poznaň s Varšavou. V jejím katastru žije 6000 lidí. Jedna z volebních místností je v obecním domě kultury a sportu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z volební místnosti v polské obci Lyszkowice

Místopředsedkyně okrskové volební komise Gražyna Rykalová potvrzuje, že všichni členové komise si pravidelně mění ústenky a jednorázové gumové rukavice.

Volební místnost se větrá a dezinfikuje každé dvě hodiny. Komisaři navíc mají i plastové štíty, které si mohou vzít, kdyby přišlo do volební místnosti více lidí. To se ale nestalo.

Největší nápor zažila volební místnost po poledni, když v nedalekém kostele skončila mše. Ani tak se ale před vchodem netvořila fronta. Také sami voliči musejí mít v hlasovací místnosti na obličeji roušku. 

Propisky a rukavice

Když ji zapomenou, je pomoc snadná. „Máme roušky, ta jednorázové pro případ, že by si ji volič zapomněl. Občan, když vstupuje do volební místnosti, má si dezinfikovat ruce, dostane hlasovací lístek a tužku na jedno použití, pokud si ji nepřinesl z domova,“ říká Radiožurnálu Gražyna Rykalová.

Použité propisky ale nepřijdou na zmar. Jen na půl hodiny skončí v krabici označené „špinavé tužky“ a pak je některý z členů volební komise vydezinfikuje a připraví pro další zájemce.

Někdo si k hlasování obléká i gumové rukavice, někdo alespoň ty od pultů s pečivem v supermarketu. Obyvatelé Lyszkowic - finanční analytička Paulina a manažer Mariusz - neměli obavy kvůli hrozící nákaze k volbám přijít.

Hlasovali i v prvním kole a myslí si, že roušky a dezinfekce jsou dostačující opatření. Navíc nikde v Lyszkowicích nehrozí, že by se sešlo velké množství lidí.

Od března si už zvykli chodit často s rouškou na obličeji, a tak ani vhodit do urny lístek s křížkem u jména Trzaskowski, nebo Duda pro ně nebylo ničím výjimečné.

Jestli vyhrál právě jejich favorit, se Paulina a Mariusz - stejně jako ostatní Poláci - dozvědí snad už v noci z neděle na pondělí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme