Podivný ‚americký‘ Polák a urážky sexuálních menšin. V Polsku končí kampaň před volbami

Kandidáti na polského prezidenta mají před sebou už jen několik hodin předvolebního maratonu mítinků a setkání s voliči. Kampaň se neobešla bez omylů, nedopatření a nečekaných situací.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáta nejsilnější opoziční strany Občanské platformy, varšavského primátora Rafala Trzaskowského chtěli – podobně jako některé české politiky a političky – vyzkoušet ze znalosti angličtiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Polsku končí kampaň před nedělními prezidentskými volbami. Více si poslechněte v reportáži Martina Dorazína

Do role zkoušejícího si političtí odpůrci Trzaskowského vybrali člověka, který se představil jako americký Polák, ale specifický přízvuk prozradil, že Ameriku viděl asi jen ve filmu. Trzaskowski mu naopak výbornou angličtinou doporučil, aby se do příště americký přízvuk doučil.

Varšavský primátor sice v angličtině nechyboval, ale dopustil se jiné chyby, což mu protivníci okamžitě připomněli. Šlo o sociálně citlivou otázku. Trzaskowski na mítinku prohlásil, že nehlasoval proti snížení důchodového věku, protože v té době nebyl poslancem.

Premiér Mateusz Morawiecki mu musel připomenout, že buď lže, nebo trpí výpadkem paměti, protože poslancem tehdy byl a hlasoval proti snížení důchodového věku.

Chci v Polsku zákaz propagace ideologie LGBT ve veřejných institucích, řekl prezident Duda

Číst článek

Duda

Ani favorit polských prezidentských voleb prezident Andrzej Duda se ve svých vystoupeních nevyhnul formulacím, které vyvolaly velký negativní ohlas. O příslušnících sexuálních menšin prohlásil, že to nejsou lidé, ale ideologie.

Proti těmto slovům se ozvala například herečka Anna Samusionková, která napsala prezidentu Dudovi otevřený dopis. Požádala ho, aby přestal urážet její přátelé, známé a kolegy.

„Jsem protestantkou a můžu být dalším cílem nenávistných útoků. Už jsem slyšela názory, že opravdový Polák je jenom katolík. Je velmi snadné ukázat prstem na určité skupiny, které se pak stanou terčem násilí,“ vyslovila obavy polská herečka ve svém videoblogu.

Jak tyto chyby a nešťastné formulace voliči ocení, to se dozvíme po nedělních volbách, případně po jejich druhém kole 12. července.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme