Kandidátka největší polské opoziční strany odstoupila z prezidentských voleb. Není jasné, kdo ji nahradí

Prezidentská kandidátka největší polské opoziční strany, středové Občanské koalice, v pátek oznámila, že z klání o post hlavy státu odstupuje. Malgorzatu Kidawovou-Blońskou v průzkumech podporovaly jen jednotky procent voličů. Velkou šanci úřad obhájit má současný prezident Andrzej Duda, blízký spojenec národně-konzervativní vlády.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malgorzata Kidawová-Blońská odstoupila z boje o polské prezidentské křeslo | Zdroj: Reuters

„Nezúčastním se voleb,“ řekla v pátek 63letá politička na tiskové konferenci, kterou uspořádala před schůzkou vedení své strany, Občanské platformy, nejsilnějšího uskupení Občanské koalice. Přiznala, že nese odpovědnost za to, že si v průzkumech vedla tak špatně.

Polské prezidentské klání se po dohodě koalice odkládá. Náhradní termín voleb zatím není určen

Číst článek

Kidawová-Blońská ostře kritizovala původní plán vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) kvůli epidemii covidu-19 volby 10. května uspořádat výhradně korespondenčně. Dala najevo, že volby zorganizované tímto způsobem bude bojkotovat, ale nechala voliče v nejistotě ohledně své kandidatury.

„Poláci nevěděli, jestli se voleb účastním, nebo ne,“ připustila bývalá předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu. „Ale pro mě bylo nejdůležitější jejich zdraví, bezpečnost a to, aby Polsko stále bylo demokratickou, evropskou zemí,“ vysvětlila.

Ke korespondenčním volbám měla výhrady nejen polská opozice, ale i řada mezinárodních organizací: poukazovaly na možné porušení zásad spravedlivého a tajného hlasování. Kvůli zákazu shromažďování zavedenému v souvislosti s šířením koronaviru kandidáti nemohli pořádat setkání s voliči.

Odklad voleb

Minulý týden se šéf PiS Jaroslaw Kaczyński se šéfem menšího koaličního uskupení Jaroslawem Gowinem dohodli na odkladu voleb. Sejm pak v úterý schválil nové změny volebního zákona, na jejichž základě budou moci lidé prezidenta vybírat jak korespondenčně, tak ve volebních místnostech.

Předpisy o takzvaném hybridním hlasování nyní bude projednávat opozicí ovládaný Senát. Volby by se podle politiků z vládního tábora měly konat 28. června, jejich termín ovšem musí vyhlásit předsedkyně Sejmu.

Jako o možném novém prezidentském kandidátovi proevropské Občanské koalice se mluví o varšavském primátorovi Rafalovi Trzaskowském nebo o někdejším ministrovi zahraničí Radoslawovi Sikorském.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme