Poláci volí prezidenta. Rozhodují, zda bude hlavou státu Duda, nebo Trzaskowski

Bude budoucím prezidentem provládní kandidát Andrzej Duda, nebo opoziční varšavský primátor Rafal Trzaskowski? To je v současnosti hlavní otázka v Polsku. V nedělním druhém kolem voleb lidé vybírají hlavu státu na příštích pět let. Volební místnosti se otevřely v sedm hodin a podle průzkumů by souboj měl být těsný, jednoznačným favoritem není ani jeden z uchazečů o post.

Varšava (Aktualizováno: 10:47 12. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování kvůli epidemii koronaviru probíhá za přísných hygienických opatření. Všichni členové volebních komisí nafasovali průhledné ochranné štíty, ústenky a gumové rukavice. Voliči smí do hlasovací místnosti vstoupit jen se zakrytými ústy a nosem. Před vchodem do místnosti, ale i u vchodu do budov jsou dezinfekční spreje k očistě rukou.

Volební komisaři dohlížejí na to, aby v místnosti i před ní lidé dodržovali rozestupy. Hlavně ti starší přicházejí hlasovat s gumovými rukavicemi, nebo alespoň těmi igelitovými ze supermarketů na vybírání pečiva.

Někteří si podle doporučení ústřední volební komise přinesli i vlastní tužky na vyplnění hlasovacího lístku. Polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski ujistil občany, že hlasování je bezpečné. Podle něj je bezpečnější, než jít do obchodu.

Výsledky v úterý?

Volební místnosti budou otevřené do 21.00 SELČ. Poté se očekávají odhady výsledků založené na průzkumech provedených mezi voliči po odevzdání hlasu.

Polský sociolog: Prezidentské volby jsou o změně. Trzaskowski po ní volá, Duda před ní varuje

Číst článek

Pokud jde o oficiální výsledky, podle předsedy centrální volební komise Sylwestera Marciniaka budou konečné údaje známé nejpozději v úterý hodinu před půlnocí. Předpokládá se však, že se tak stane už do pondělního večera.

Původní termín prvního kola byl 10. květen. Kvůli pandemii vyvolané šířením koronaviru a kvůli pochybnostem ohledně způsobu a spravedlnosti hlasování se ale nakonec konalo až 28. června. Duda v něm vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů. Trzaskowski dostal 30,46 procenta a skončil druhý.

Pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu podporuje, má setrvání jejího kandidáta v úřadu šéfa státu zásadní význam. V klíčové dolní komoře parlamentu má sice těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet na návrhy zákonů.

Martin Dorazín, Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme