S rouškou a vlastní propiskou. Poláci volili prezidenta za přísných hygienických podmínek.

První kolo prezidentských voleb v Polsku je minulostí. Voliči svůj hlas mohli odevzdat až do 21. hodiny. Průběh hlasování nicméně komplikovala opatření proti šíření koronaviru. Celkem se o přízeň Poláků uchází jedenáct kandidátů, žádný z nich ale podle průzkumů nezíská v neděli nadpoloviční většinu hlasů potřebnou k vítězství.

Od stálého zpravodaje Varšava (Aktualizováno: 21:01 28. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební komise pracuje ve zvýšených hygienických podmínkách | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Předseda volební komise ve varšavské škole Královny Jadwigy Adam Pawlak usměrňoval voliče do jedné ze dvou volebních místností. A dohlíží na to, jestli mají roušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Dorazína z polských prezidentských voleb.

„U vchodu máme tekutinu k dezinfekci rukou, každý ze členů volební komise musí mít štít nebo roušku. V jedné místnosti může být najednou maximálně sedm voličů. Nejméně jednou za dvě hodiny každou volební místnost větráme a dezinfikujeme,“ řekl Pawlak zpravodaji Českého rozhlasu. 

Voliči také museli mít občanský průkaz, roušku a vlastní propisku. „Pokud nemají, tak jim ji komise zapůjčí. Pak ji odloží na stůl a komise ji vydezinfikuje,“ přiblížil předseda komise.

Voliči disciplinovaně stáli na značkách, které určují bezpečnou vzdálenost. Poláci měli o prezidentské volby zájem - k poledni podle průběžných odhadů odevzdalo svůj hlas 24 % lidí. „V mém věku jsou tyto volby velmi důležité, jsem ráda, že jsem jich dožila. Volím toho, kdo už prezidentem je,“ potvrdila důchodkyně Kamila, která volila současného prezidenta Andrzeje Dudu.

Poláci hlasují v prezidentských volbách. Obhajujícího favorita Dudu vyzývá opoziční Trzaskowski

Číst článek

Primátor nebo novinář

Hlavním konkurentem Dudy je varšavský primátor Rafal Trzaskowský, kterého přišla zvolit Joanna. „Myslím si, že většina z nás si přeje změny. Už jsme unavení tím, co se v Polsku děje. Žiju na tomto světě už 50 let a teď je to u nás horší než za Polské lidové republiky. Je to stejně hrozná propaganda jediného správného názoru a jediné cesty. Ale já nechci, aby mě kdokoli omezoval, chci být svobodným člověkem,“ odůvodnila svoji volbu.

Učitelé Tadeusz a Andrzej v neděli odevzdali svůj hlas třetímu nejpopulárnějšímu kandidátovi – novináři Szymonu Holowniovi.

„Proč jemu? Protože jsem ateistou a zastáncem světského státu. Holownia je liberálním katolíkem a v Polsku má pouze katolík šanci oddělit církev od státu,“ odpověděl Tadeusz.

„Polské politické elity se už vyčerpaly a nastal čas je vyměnit. Se Szymonem Holowniou se objevila naděje na takovou změnu. Možná, že není moc velká, ale musíme to alespoň zkusit. Jeho program mi absolutně vyhovuje. Jde o mu o napravení našeho pochroumaného soudnictví, evropskou spolupráci a o zelenou energii. Netáhne se za ním žádný skandál. Holownia neslibuje modré z nebe, a proto budí důvěru,“ řekl učitel Andrzej.

Do volební místnosti přišla i paní Malgorzata s dcerkou. Ta sice volit nemůže, ale kdyby mohla, dala by svůj hlas kandidátovi levice Robertu Biedroňovi. Líbí se jí, jak všem řekl, že je gayem a že to není žádná ideologie. Malgorzata a dodává, že děti to vědí: jsou opravdu moudré. Jsou nadějí polského národa a celého světa.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme