Polský Senát zamítl, aby se o prezidentovi hlasovalo korespondenčně. Zákon znovu projedná Sejm

Polský Senát, který ovládá opozice, v úterý večer odmítl novelu volebního zákona, která zavádí výhradně korespondenční hlasování v prezidentských volbách naplánovaných už na tuto neděli. Informují o tom polská média. Změna volebních pravidel, kterou před časem prosadila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vzhledem k epidemii covidu-19, se nyní vrací do Sejmu, dolní komory parlamentu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál polského Senátu | Zdroj: Reuters

Osud zákona v Sejmu závisí na tom, jak se zachovají poslanci strany Dohoda, menšího koaličního partnera PiS. Schůze Sejmu je plánovaná na středu a čtvrtek.

Polsko umožnilo pendlerům návrat do práce. Problémy měli nejen Poláci, ale také čeští podnikatelé

Číst článek

Senátoři PiS se snažili hlasování v horní komoře různými prostředky hlasování zdržet. Pokud by totiž Senát nestihl o zákonu hlasovat ve středu, kdy pro to měl nejzazší termín, dostal by novelu rovnou na stůl prezident Andrzej Duda, blízký spojenec PiS. Ve volbách se uchází o další mandát a podle průzkumů veřejného mínění má velkou šanci volby vyhrát.

Předsedkyně Sejmu Elžbieta Witeková v úterý večer oznámila, že se obrátila na volební komisi s otázkou, zda je schopná uspořádat prezidentské volby 10. května. Ve středu se chce také zeptat ústavního soudu, zda případný odklad voleb bude v souladu nebo v rozporu s ústavou. Podle jejího názoru základní zákon umožňuje, aby se volby konaly nejpozději 23. května.

Už v pondělí představitelé PiS připustili, že volby budou muset být o týden či dva odloženy. Opozice žádá odklad do doby, než bude hlasování ze zdravotního hlediska bezpečné. Jak z její strany, tak od polského ombudsmana, řady právníků i od mezinárodních organizací se navíc ozývají hlasy, že v případě výhradně korespondenčních voleb hrozí porušení podmínek pro jejich spravedlivé konání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme