Polsko si předvolalo německého diplomata. Stěžuje si, že jsou německá média nepřesná a předpojatá

Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo německého chargé d'affaires, aby si postěžovalo na způsob zpravodajství o polských prezidentských volbách v německých médiích. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Varšavy jsou příspěvky v německých médiích nepřesné a předpojaté.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poláci budou hlasovat ve druhém kole voleb hlavy státu tuto neděli. Očekává se těsný souboj mezi stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou a Rafalem Trzaskowským. | Zdroj: Agencja Gazeta/Reuters

Poláci budou hlasovat ve druhém kole voleb hlavy státu tuto neděli. Očekává se těsný souboj mezi stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou, který je spojencem konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a liberálním starostou Varšavy Rafalem Trzaskowským z centristické Občanské platformy (PO).

Polský prezident Duda se dostal do sporu s německým tiskem, tvrdí že straní jeho protikandidátovi

Číst článek

Duda už dříve obvinil zahraniční média z dezinterpretace některých jeho výroků, které zazněly v předvolební kampani. Vytržen z kontextu byl údajně i jeho nedávný výrok o tom, že hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. Dudův tábor také ostře reagoval i na zpravodajství o udělení prezidentské milosti v pedofilním skandálu v jednom polském listu spoluvlastněném německými majiteli.

„V souvislosti se sledem článků v německých médiích používajících manipulaci a působících jasným dojmem upřednostňování jednoho z kandidátů... jsem si dnes na ministerstvo zahraničí předvolal německého chargé d'affaires,“ napsal na twitteru náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski. Předvolání potvrdila i mluvčí německého velvyslanectví ve Varšavě.

Szynkowski neupřesnil, které články má na mysli a polské ministerstvo zahraničí podle agentura Reuters nereagovalo na žádost o komentář.

Przekazałem Chargé d'affaires DE, że seria artykułów w niem. mediach operujących manipulacją i kłamstwem i rodzących podejrzenia o chęć wpłynięcia na dem. proces wyborczy, budzi nasz zdecydowany sprzeciw i wykracza poza realizację zasady wolności mediów, którą w pełni szanujemy.

18:32 – 08. 07. 2020

169 563

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert v pondělí ujistil, že německá vláda se nesnaží ovlivňovat polské prezidentské volby, ani práci zpravodajů médií.

Reuters připomíná, že německo-polské vztahy narušují také opakované polské požadavky válečných reparací za nacistickou okupaci za 2. světové války. Německo považuje otázku  reparací za uzavřenou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme