Primátor Varšavy Trzaskowski bude kandidovat na prezidenta. Během týdne získal 1,6 milionu podpisů

Varšavský primátor Rafal Trzaskowski v úterý v sídle státní volební komise odevzdal více než 1,6 milionů hlasů na podporu své prezidentské kandidatury. O nejvyšší post v zemi se tento opoziční politik koncem měsíce utká se současnou hlavou státu Andrzejem Dudou, důležitým spojencem národně-konzervativní vlády.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta a primátor Varšavy Rafal Trzaskowski. | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková za vládní Právo a spravedlnost (PiS) minulou středu oznámila, že volby se budou konat 28. června. Trzaskowskému, který je členem největší opoziční strany Občanské platformy, tak na shromáždění 100 000 podpisů nutných na podporu jeho kandidatury zbyl týden.

Kandidátka největší polské opoziční strany odstoupila z prezidentských voleb. Není jasné, kdo ji nahradí

Číst článek

Když Trzaskowski na úřadu předával krabice se shromážděnými podpisovými archy, řekl, že i když se mu vládnoucí politici „snažili házet klacky pod nohy, uvolnili nevídanou energii a vlnu podpory“.

Primátor Varšavy kandiduje místo Malgorzaty Kidawové-Blońské, která boj o prezidentské křeslo vzdala poté, co jí průzkumy dávaly šanci na podporu kolem pěti procent. Volby se měly původně konat už před měsícem a vzhledem k pandemii covidu-19 lidé měli hlasovat výhradně korespondenčně. To kritizovala jak domácí opozice, tak mezinárodní organizace. Vládnoucí politici pak jen několik dnů před hlasováním oznámili, že se odkládá.

Dva způsoby volby

Koncem června si Poláci budou moci vybrat, jestli budou chtít volit prostřednictvím pošty nebo osobně ve volební místnosti. Podle v úterý zveřejněného průzkumu institutu CBOS by současného prezidenta Dudu podpořilo 49 procent lidí, Trzaskowského 16 procent.

Polské prezidentské klání se po dohodě koalice odkládá. Náhradní termín voleb zatím není určen

Číst článek

Třetí pozici by obsadil nezávislý kandidát Szymon Holownia s jedenácti procenty. Pokud žádný kandidát 28. června nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude se o dva týdny později konat druhé kolo hlasování.

Kontroverzní reformy

Agentura Reuters připomíná, že pro vládnoucí PiS je nesmírně důležité, aby Duda post obhájil a strana, která je od moci od roku 2015, mohla dále prosazovat svůj konzervativní program. V posledních letech ovládla klíčové instituce v zemi a zejména v justici zavedla kontroverzní reformy, které ostře kritizuje Evropská komise.

Jaroslaw Kaczyński, šéf PiS a neoficiálně nejmocnější politik v Polsku, v úterý své spolustraníky varoval, že vítězství Trzaskowského by znamenalo „těžkou politickou, společenskou a morální krizi“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme