První odhady: o křeslo polského prezidenta se v druhém kole utkají Duda a Trzaskowski

Nejvíce hlasů v nedělních prezidentských volbách v Polsku dostal podle očekávání dosavadní šéf státu Andrzej Duda. Nadpoloviční většinu ale nezískal, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. V něm se Duda utká s kandidátem opozice Rafalem Trzaskowským, který skončil na druhém místě. Podle médií to ukazují odhady výsledků po uzavření volebních místností.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava (Aktualizováno: 23:01 28. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávající polský prezident Andrzej Duda. Po vyhlášení prvních odhadů postupuje do druhého kola.

Stávající polský prezident Andrzej Duda. Po vyhlášení prvních odhadů postupuje do druhého kola. | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Duda, který je spojencem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), podle odhadů získal 41,8 procenta odevzdaných hlasů. Jeho největší rival, kandidát hlavní opoziční strany Občanské platformy (PO) Trzaskowski jich dostal 30,4 procenta, uvedla agentura PAP.

Z dalších prezidentských kandidátů si vedl nejlépe nezávislý televizní moderátor Szymon Holownia, kterého podpořilo 13,3 procenta hlasujících. Čtvrtý skončil se 7,4 procenta hlasů krajně pravicový poslanec Krzysztof Bosak a pátý s 2,9 procenta levicový politik Robert Biedroń, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Duda po oznámení odhadů výsledku prvního kola poděkoval voličům, kteří ho podpořili, přičemž prohlásil své vítězství za „naprosto rozhodné“. Nicméně podle agentury PAP také připustil, že Trzaskowski má v souboji s ním ve druhém kole dobrou šanci.

Trzaskowski na druhé straně řekl, že jeho dnešní výsledek ukazuje, že by Dudu mohl porazit. „S podporou, jako byla tato, můžeme jít a bojovat o Polsko,“ prohlásil.

Podle agentury Ipsos, která odhady zveřejnila, dosáhla volební účast 62,9 procenta. V Polsku se uzavřely volební místnosti ve 21.00.  Poláci vybírali budoucího prezidenta z celkem 11 kandidátů. 

Oficiální výsledky

Státní volební komise uvedla, že konečné oficiální výsledky oznámí do středečního večera. Průběžné předběžné údaje o tom, jak Poláci hlasovali, se očekávají v nadcházejících hodinách. 

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako „nebezpečnou ideologii.

S rouškou a vlastní propiskou. Poláci volili prezidenta za přísných hygienických podmínek.

Číst článek

Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Varšavský starosta Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem. Trzaskowski vstoupil do boje o prezidentské křeslo poměrně pozdě. Dudova silná podpora u voličů, podporovaná krytím prezidentových aktivit ve veřejnoprávních médiích, ale začala klesat, když zmírnění protinákazových opatření umožnilo dalším kandidátům vést kampaň. Poslední průzkumy před volbami naznačovaly, že Duda nebude mít vítězství ve druhém kole proti Trzaskowskému jisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme