Polské prezidentské klání se po dohodě koalice odkládá. Náhradní termín voleb zatím není určen

Prezidentské volby v Polsku, které se podle původních plánů měly konat tuto neděli, se uskuteční v pozdějším termínu. Ve středu pozdě večer se na tom dohodl předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński s Jaroslawem Gowinem, šéfem menšího koaličního uskupení Dohoda. Informovala o tom polská agentura PAP.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava (Aktualizováno: 23:53 6. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Kdy budou Poláci volit novou hlavu státu, tak zatím není jasné. Ve společném prohlášení, které podepsali Kaczyński s Gowinem, se k tomu píše, že poté, co polský nejvyšší soud volby naplánované na 10. května prohlásí za neplatné, předsedkyně dolní komory parlamentu „vyhlásí nové prezidentské volby v prvním možném termínu“.

Polský Senát zamítl, aby se o prezidentovi hlasovalo korespondenčně. Zákon znovu projedná Sejm

Číst článek

Podle portálu 300polityka.pl se jako možném novém termínu hlasování nyní uvažuje o 12. červenci. Kandidáti, které volební komise zaregistrovala pro volby původně plánované na tuto neděli, prý ve hře budou moci zůstat.

„Zítra (ve čtvrtek) se probudíme v novém světě, ve kterém každý, hlavně právníci, bude muset přezkoumat, co to (Kaczyński s Gowinem) vykoumali,“ řekl v televizi TVN24 politolog Radoslaw Markowski.

Oba političtí lídři se domluvili na tom, že hlasování se vzhledem k epidemii covidu-19 uskuteční korespondenčně. O tomto způsobu voleb, který doposud mohli využívat například jen postižení lidé, má ve čtvrtek hlasovat Sejm, dolní komora parlamentu. Gowinovo uskupení slíbilo, že novelu volebního zákona podpoří.

Opozice se bojí korespondenční volby

Až do středečního večera přitom nebylo jasné, jak se jeho poslanci při hlasování zachovají, a hrozila tak krize ve vládnoucím uskupení, která by ještě prohloubila nynější chaos na polské politické scéně.

„Ukázalo se, že odpor gowinowců byl natolik silný, že zítra (ve čtvrtek) by se muselo rozpadnout vládnoucí uskupení, a pro Jaroslawa Kaczyńského jediným způsobem, jak z toho všeho vyjít s tváří, je udělat tyto volby neplatnými,“ okomentoval v TVN24 situaci politolog Marek Migalski, který v minulosti působil jako europoslanec zvolený za PiS.

Ve volbách se o další funkční období uchází současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec národně-konzervativního Práva a spravedlnosti.

Polská opozice, ombudsman, ale i různé mezinárodní organizace jsou proti tomu, aby se volby prezidenta konaly výhradně korespondenčně. Obávají se možného porušení pravidel pro spravedlivé hlasování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme