Polsko přistoupilo k zákazu venkovního chovu drůbeže

O opatřeních proti šíření ptačí chřipky jednal polský krizový štáb. Ministr zemědělství zakázal venkovní chov drůbeže a prodej živých opeřenců. Od neděle v Polsku také bude platit zákaz pořádání výstav drůbeže i zákaz lovu divokých ptáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stěhovaví ptáci | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Polsko bere hrozbu ptačí chřipky vážně. Přes polské území vedou severní trasy stěhovavých ptáků - k bezprostřednímu ohrožení virem z Rumunska sice zřejmě nedojde, ornitologové ale upozorňují, že se severní a jižní trasy letu ptáků mohou křížit a v těchto místech mohlo dojít k předání nebezpečného viru.

Kandidát na premiéra Kazimierz Marcinkiewicz uvedl, že Polsko musí být na příchod viru připraveno. "Vakcíny a léky musí být dostupné kdekoli v Polsku a zvláště v místech odpočinku stěhovavých ptáků."

Podle ministerstva zdravotnictví by se léky měly v lékárnách objevit do dvou týdnů. Vrchol ohrožení ptačí chřipkou podle prognóz nastoupí na přelomu října a listopadu.

"Musíme zvýšit frekvenci vyšetření. Teď drůbež vyšetřujeme jednou za měsíc. Na konci října a v listopadu to musí být nejméně jedenkrát týdně, abychom měli k dispozici ty nejaktuálnější informace," dodal kandidát na polského premiéra.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme