Polsko pro zapojení Ukrajiny do evropské spolupráce

Polsko vyslovilo plnou podporu začlenění Ukrajiny do evropských a transatlantických struktur. Takový je výsledek prvního dne oficiální návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka ve Varšavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Juščenko a A. Kwaśniewski | Foto: ČTK/AP

Polsko hodlá udržovat a rozvíjet s Ukrajinou tak těsné kontakty, jak to umožňuje rámec Evropské unie. Jde o zjednodušení vízové procedury, studijní pobyty Ukrajinců v Unii a omezení byrokratických překážek v obchodě s Ukrajinou.

"Jsme rozhodně pro co možná nejužší spolupráci Ukrajiny s NATO. Polsko podporovalo a podporuje evropské ambice Kyjeva, konkrétně pokud jde o zahájení rozhovorů s Evropskou unií. Podporujeme členství Ukrajiny v Unii," řekl polský prezident.

Se svým ukrajinským protějškem se dohodl, že sporné otázky minulosti v ukrajinsko-polských vztazích nesmí zatěžovat současnost. Tyto otázky symbolizuje problém hřbitova polských vojáků, kteří na dnešní západní Ukrajině zahynuli v bojích po první světové válce. Část veřejnosti jim dodnes klade za vinu smrt tisíců Ukrajinců.

Viktor Juščenko slíbil, že tento problém uzavře ještě letos. "Já i moji kolegové přijímáme politickou odpovědnost za vyřešení otázky polského hřbitova ve Lvově," oznámil ukrajinský prezident.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme