Polsko pro zapojení Ukrajiny do evropské spolupráce

Polsko vyslovilo plnou podporu začlenění Ukrajiny do evropských a transatlantických struktur. Takový je výsledek prvního dne oficiální návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka ve Varšavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Juščenko a A. Kwaśniewski

V. Juščenko a A. Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Polsko hodlá udržovat a rozvíjet s Ukrajinou tak těsné kontakty, jak to umožňuje rámec Evropské unie. Jde o zjednodušení vízové procedury, studijní pobyty Ukrajinců v Unii a omezení byrokratických překážek v obchodě s Ukrajinou.

"Jsme rozhodně pro co možná nejužší spolupráci Ukrajiny s NATO. Polsko podporovalo a podporuje evropské ambice Kyjeva, konkrétně pokud jde o zahájení rozhovorů s Evropskou unií. Podporujeme členství Ukrajiny v Unii," řekl polský prezident.

Se svým ukrajinským protějškem se dohodl, že sporné otázky minulosti v ukrajinsko-polských vztazích nesmí zatěžovat současnost. Tyto otázky symbolizuje problém hřbitova polských vojáků, kteří na dnešní západní Ukrajině zahynuli v bojích po první světové válce. Část veřejnosti jim dodnes klade za vinu smrt tisíců Ukrajinců.

Viktor Juščenko slíbil, že tento problém uzavře ještě letos. "Já i moji kolegové přijímáme politickou odpovědnost za vyřešení otázky polského hřbitova ve Lvově," oznámil ukrajinský prezident.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme