Protesty proti zrušení potratů v Polsku pokračují. ‚Dopouštějí se veřejného ohrožení‘, říká Kaczyński

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński v úterním prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi demonstranty v Polsku je i mnoho těch, kteří se snaží využít napětí ke střetům s policisty | Foto: Agencja Gazeta | Zdroj: Reuters

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. „Vážného trestného činu,“ podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

Polský prezident Duda se nakazil koronavirem. Země rozšiřuje seznam restriktivních opatření

Číst článek

„Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit,“ řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech.

Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

V neděli protestující vtrhli na různých místech Polska do kostelů během mší a bohoslužby narušili. Kaczyński v úterý vyzval stoupence PiS k obraně kostelů „za každou cenu“.

‚Smutný den pro ženská práva.‘ Polský ústavní soud přitvrdil zákaz interrupcí

Číst článek

„Braňme Polsko, braňme vlastenectví, ukažme odvahu. Jedině tehdy můžeme tu válku, kterou nám naši odpůrci jasně vyhlásili, vyhrát,“ prohlásil Kaczyński.

Také v úterý i přes restriktivní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru vyrazily davy lidí do ulic polských měst a městeček. Reportér portálu onet.pl informující o událostech ve Varšavě upozornil, že mezi demonstranty je i mnoho těch, kteří se snaží využít napětí ke střetům s policisty. Jde prý hlavně o mládež. Na středu se chystá celopolská stávka žen a další protestní akce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme