Peníze pro první dámu. Poláci zvažují, zda má prezidentova manželka dostávat plat

Polští zákonodárci si znovu lámou hlavu nad otázkou, zda by manželky prezidentů měly dostávat plat. „První dámy republiky by měly dostávat mzdu, započítávanou do penze. První dáma je i v období, kdy není zaměstnána, jednou z nejvíce zaměstnaných žen v zemi,“ tvrdí sdružení, které vládě a parlamentu zaslalo vážně míněný návrh.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První dáma Polska Agata Kornhauserová-Dudová

První dáma Polska Agata Kornhauserová-Dudová | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

Iniciativy si povšimla také média, která tipují, že Agata Kornhauserová-Dudová by se jako první z prvních dam mohla výplaty dočkat ještě do konce roku. Až dosud ale žádný návrh zákona v tomto směru nevznikl.

Kdo je Melania Trumpová? Cesta slovinské modelky do Bílého domu

Číst článek

„Chopili jsme se této iniciativy, protože soudíme, že první dáma republiky, která se tolik věnuje ohromným státním povinnostem, by měla mít jako každá veřejná osoba právo na odměnu započítávanou do penze,“ řekl televizi TVN 24 ředitel sdružení hájícího práva neslyšících Daniel Kowalski.

Sdružení zaslalo petici v této věci nejprve na úřad vlády, která ji přeposlala do Sejmu, dolní komory parlamentu. Tam skončila v petičním výboru. Jeho předseda Slawomir Piechota z opozice ale před pár dny petici předal výš – výbor se totiž usnesl, že se necítí být kompetentní, a tak by se věcí mělo zabývat vedení obou komor parlamentu.

Návrh na výši platu ponechává sdružení na zvážení parlamentu. Bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski se v rozhovoru s novináři před pár dny zmínil, že za přiměřenou by považoval částku 7000 zlotých hrubého, v přepočtu asi 42 tisíc korun.

První dáma Polska

Agata Kornhauserová-Dudová se kromě reprezentativních povinností věnuje také propagaci kultury a charitě ve prospěch zdravotně postižených. Sdružení navrhuje, aby se nové předpisy vztahovaly i na její předchůdkyně: Danutu Walesovou, Jolantu Kwaśniewskou a Annu Komorowskou. Manželka prezidenta Lecha Kaczyńského zahynula spolu s ním při letecké katastrofě u Smolenska v dubnu 2010.

Průměrný plat v polských firmách se podle statistických údajů nyní pohybuje okolo 5275 zlotých, tedy asi 31 tisíc korun. Tato rekordní částka podle serveru money.pl zahrnuje i prosincové odměny a týká se jen středních a velkých firem, zatímco v malých podnicích bývají platy mnohem nižší.

TVN 24 připomněla, že v létě 2016 vládní strana předložila poslancům návrh zákona o výdělcích ministrů, jehož součástí bylo i ustanovení o první dámě. Agata Kornhauserová-Dudová měla podle návrhu dostávat až 13 540 zlotých měsíčně, tedy asi 81 tisíc korun.

Předloha počítala s tím, že odměnu dostanou i bývalé první dámy, v přepočtu asi 60 tisíc korun, a zvýší se penze bývalým prezidentům, v přepočtu na asi 110 tisíc korun. Zákon měl platit od 1. září 2016, ale vládní strana, která má v obou komorách parlamentu spolehlivou většinu, po pár dnech předlohu nakonec stáhla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme