Tresty pro strůjce ‚pyramidy‘. Polský soud uzavřel případ, ve kterém klienti přišli o pět miliard korun

Soud v polském Gdaňsku po čtyřech letech uzavřel jednu z největších afér spojenou s podvedenými střadateli. Ve středu soud konstatoval, že investiční fond Amber Gold okradl 18 tisíc klientů o celkovou sumu v přepočtu více než pět miliard korun. Soud poslal majitele firmy Marcina P. do vězení na 15 let a jeho manželku Katarzynu na 12 a půl roku. Prokurátor žádal 25 let odnětí svobody.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisový materiál ke kauze polského investičního fondu Amber Gold.

Spisový materiál ke kauze polského investičního fondu Amber Gold. | Zdroj: Profimedia

Soudkyně Lidia Jedynaková o vině manželského páru rozhodla už v květnu – a pak pět měsíců před prázdnou soudní síní četla rozsudek o délce 9000 stran. V něm podle tehdy platného zákona musela vyjmenovat každého ze zhruba 18 000 poškozených a další náležitosti.

Policie stíhá podvodníky, kteří z lidí vylákali čtvrt miliardy. Peníze měli investovat do novozélandské firmy

Číst článek

Prokurátor žádal 25 let odnětí svobody. Odsouzení se proti verdiktu zřejmě odvolají, ale zároveň je čekají rozsudky v dalších bodech obvinění, takže celková výše trestu může být vyšší.

Pyramida

Schéma činnosti fondu Amber Gold bylo klasickou pyramidovou hrou, v Česku známou také jako letadlo. Fond nabízel vysoké úroky za investice do zlata. Peněz se ale dočkali jen první klienti, zmíněných 18 000 lidí o své vklady přišlo.

Manželé se podle verdiktu dopustili podvodu při obhospodařování majetku v celkové výši téměř 851 milionů zlotých, přes pět miliard korun. Firma slibovala klientům vysoké zúročení vkladů, a to od šesti do 16,5 procenta. Vše ale skončilo krachem a klienti nedostali ani úroky, ani vložené peníze.

Během několikaletého pobytu ve vyšetřovací vazbě obviněná žena otěhotněla a porodila; otcem se ukázal být jeden z dozorců, uvedla televize TVN 24. Oba obžalovaní při vynášení verdiktu chyběli.

V případu opakovaně vypovídal jako svědek i bývalý premiér Donald Tusk, nyní končící předseda Evropské rady. Činil tak ale před parlamentní vyšetřovací komisí, ustavenou nynější vládní stranou ve snaze odhalit zanedbání či pochybení předchozích liberálních vlád - a podle opozičního tisku také s úkolem vyřadit Tuska jako politického soupeře ze hry o prezidentský úřad.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme