Polská Rada prodloužila licenci nezávislé televizi TVN24. Žádá ale změny ve vlastnictví

Po 19 měsících polská Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila licenci nezávislé televizi TVN24. V usnesení ale vyzvala k uspořádání vlastnických poměrů ve stanici. Jejím většinovým majitelem je americký koncern Discovery.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení televize, její majitelé i polská opozice se obávali, že Rada povolení neprodlouží a televize kritická k vládě umlkne | Zdroj: Profimedia

Pouhé čtyři dny před vyhasnutím současné vysílací licence mluvčí polské rady pro rozhlasové a televizní vysílání Teresa Brykczyńská oznámila, že televize TVN24 může vysílat dál.

Vedení televize, její majitelé i polská opozice se obávali, že Rada povolení neprodlouží a televize kritická k vládě umlkne.

Rada si ale ponechala otevřená zadní vrátka. Americký majitel stanice totiž sídlí mimo Evropský hospodářský prostor a podle usnesení Rady nesmí takový subjekt vlastnit většinový podíl v polských médiích.

Chystaná žaloba

Americká Discovery se kvůli polskému mediálnímu zákonu obrátila na prezidenta Dudu, chystá žalobu

Číst článek

Kvůli výtce už společnost chystá žalobu u arbitrážního soudu na porušení dohody o vzájemné ochraně investic mezi Polskem a Spojenými státy. O krocích v srpnu Discovery informovalo i polského prezidenta Andrzeje Dudu.

„Discovery je na stanici TVN hrdá a podporuje její pozici přední polské nezávislé televizní stanice,“ uvedla dříve společnost v prohlášení.

Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že média v rukou zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Odpůrci považují postup vlády za snahu umlčet kritiky.

Stanice představuje nejvýznamnější americkou investici v Polsku v hodnotě miliardy dolarů.

Martin Dorazín, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme