Potraviny, léky i hračky pro děti. Z komunitních prostor v Polsku vznikají centra pro uprchlíky

Z Ukrajiny uprchly do Polska skoro dva miliony lidí. Část z nich se přesouvá do vnitrozemí. Polská města tak musí přizpůsobit některé své prostory, aby se s náporem dokázaly vyrovnat. Uprchlická centra tak vznikají třeba ve školách, na farách nebo v kulturních domech. Nejinak je tomu i v Radomi, která leží asi sto kilometrů jižně od Varšavy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S organizačními věcmi pomáhají dobrovolníci

S tříděním darovaného materiálu pomáhají dobrovolníci | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Komunitní centrum v Radomi se proměnilo v centrum pomoci uprchlíkům. Míří sem lidi, co chtějí pomoci a přinášejí věci. A míří sem tedy i Ukrajinci, kteří tu pomoc potřebují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z polské Radomi

Sedí tu i paní Nataša se synem. Pro něj bude muset najít školu, a pro sebe práci. Sem do Radomi přijela vlakem a autobusem přes ukrajinský Lvov. Její manžel na Ukrajině zůstal, a říká, že bude bojovat. Zatím je jen v záloze.

Místní lidé zaplnili centrum vším, co by mohli lidé prchající před válkou potřebovat.

„Většina materiálu a daru, který tu směřujeme, má dvojí určení. Jednak je rozdělujeme mezi Ukrajince, kteří žijí v Radomi a jejím okolí. Druhý účel je humanitární. Část věcí posíláme na Ukrajinu,“ říká ředitel místního centra Emil Jaskulski.

Centrum pomoci uprchlíkům v Radomi se nachází v budově komunitního centra | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Obvazy, léky, potraviny

V prosklenném atriu se nachází zdravotnice, které rozdělují zdravotnické materiály - obvazy, léky, lékárničky. Na druhé straně atria jsou kočárky, kousek dál od nich trvanlivé potraviny. Lidé zajistili rýži, konzervy, těstoviny a sladkosti. To všechno je tu na pomoc uprchlíkům a Ukrajině. 

Lidé sem přináší vše, co by se utíkajícím před válkou mohlo hodit | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Nikdo odsud neodešel, aniž bychom mu pomohli. Každou žádost jsme vyřídili kladně, všichni tu dostali nějakou pomoc,“ uvedl Jaskulský, podle kterého se snaží místní splnit každé přání a potřebu uprchlíků.

Centrum funguje od 1. března. Od té doby se tu dostalo pomoci více než 3000 lidí.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme