Výbuch způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany, vyplývá z předběžných zjištění NATO

  • Raketu, která v úterý zasáhla Polsko, vypálily podle předběžných zjištění NATO zřejmě ukrajinské ozbrojené síly, které mířily na přilétající ruskou střelu. Po jednání zástupců zemí NATO to uvedl šéf aliance Jens Stoltenberg. Už dříve se podobně vyjádřili prezidenti Joe Biden a Andrzej Duda.
  • Polsko tak nejspíš nebude muset aktivovat článek 4 Severoatlantické smlouvy, řekl podle Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki. Tento bod nařizuje konzultace členských států v případě ohrožení jednoho z nich.
  • Rusko již dříve své zapojení popřelo. Odmítlo, že by raketa byla vypálena z jeho území.

Aktualizujeme Washington/Brusel (Aktualizováno: 13:20 16. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po výbuchu rakety v Polsku zemřeli dva lidé

Po výbuchu rakety v Polsku zemřeli dva lidé | Foto: Polská policie

Výbuch v Polsku podle předběžných zjištění NATO zřejmě způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě. Prohlásil to ve středu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí.

Otázky a odpovědi: Odkud přiletěla raketa do Polska a jakou je možné očekávat reakci?

Číst článek

Z exploze však podle něj nelze vinit Ukrajinu, která pouze bránila své území. „Není to chyba Ukrajiny, konečnou odpovědnost nese Rusko, neboť pokračuje ve své nelegální válce proti Ukrajině,“ řekl šéf aliance.

Polské ministerstvo zahraničí v úterý uvedlo, že ve vsi Przewodów na východě země nedaleko hranic s Ukrajinou dopadla raketa vyrobená v Rusku, zemřeli dva lidé. Nespecifikovalo, kdo raketu vypálil.

Bylo to v době, kdy Ukrajinu a její energetickou infrastrukturu znovu zasáhla smršť střel odpálených z Ruska. Že inkriminovanou raketu vypálily ve snaze zastavit přilétající ruskou střelu ukrajinské ozbrojené síly, informovala nejprve agentura AP s odkazem na tři nejmenovaní američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity. Podobně se posléze podle agentur vyjádřili prezidenti USA Joe Biden a Polska Andrzej Duda.

Policie hlídá okolí místa dopadu rakety | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Mluvčí polské vlády v úterý oznámil, že země zvýší pohotovost mimo jiné u některých vojenských jednotek. Varšava zároveň uvedla, že zvažuje aktivaci článku 4 Severoatlantické smlouvy, jenž znamená konzultace v případě ohrožení některé z členských zemí NATO. K tomu ale nakonec Polsko nepřistoupilo.

Slyšeli jsme ránu, ale nevěděli jsme, co se stalo, říkají lidé z Przewodówa o dopadu rakety

Číst článek

Polský prezident Andrzej Duda byl ohledně původu střely opatrnější než polské ministerstvo zahraničí a řekl, že úřady zatím s jistotou neví, kdo ji odpálil ani kde byla vyrobena, podotkla dříve AP. Uvedl také, že byla „s největší pravděpodobností“ zkonstruována v Rusku, ale tato informace se ověřuje. 

Rusko již dříve popřelo, že by raketa byla vypálena z jeho území, a uvedlo, že úlomky na místě patří ukrajinské raketě.

Opatrné našlapování

Francie vyzvala k „maximální opatrnosti“ ohledně původu rakety, protože „mnoho zemí“ v regionu má stejný typ zbraní, citovala ve středu agentura AFP Elysejský palác.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý uvedl, že Polsko zasáhly ruské rakety a situaci označil za „významnou eskalaci“ konfliktu, který letos rozpoutalo Rusko.

Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ve středu řekl, že za jakékoli „incidenty s raketami“ nese odpovědnost Rusko, které masivně útočí na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme